ArcelorMittal Ostrava uzavřela smlouvu o spolupráci s VŠB-TUO
Rubrika: 2012
Vysoká škola báňská a společnost ArcelorMittal Ostrava se pro letošní rok dohodly na spolupráci týkající se vědy a výzkumu, konferenční a publikační činnosti a také podpory nejlepších studentských prací. Tapas Rajderkar, generální ředitel ArcelorMittal Ostrava, spolu s Ivem Vondrákem, rektorem VŠB-TUO, v pátek 13. dubna slavnostně podepsali smlouvu zajišťující spolupráci mezi největší hutí v České republice a VŠB - Technickou univerzitou v Ostravě. Vysoká škola tak na základě spolupráce obdrží pro letošní rok finanční podporu ve výši 2,3 milionu korun, a navazuje tak na předchozí mnohaletou úspěšnou spolupráci.
„Vysoká škola báňská je spolehlivým a dlouholetým technologickým partnerem pro naši huť. Vážíme si inovací místních odborníků včetně studentů a těší nás, že máme v regionu tak silného partnera,“ uvedl Tapas Rajderkar, generální ředitel společnosti ArcelorMittal Ostrava.
Spolupráce mezi univerzitou a hutí bude probíhat v několika oblastech. Nejdůležitější z nich je věda a výzkum, ve kterém se podepsala spolupráce pro šest projektů.
„Spojení vědy a průmyslu, obzvlášť v Moravskoslezském regionu s dlouholetou průmyslovou tradicí, je pro nás klíčové. Díky spolupráci s ArcelorMittal Ostrava získá škola nejen finanční prostředky, ale studenti mohou ve svých projektech řešit konkrétní úkoly z každodenní praxe,“ uvedl Ivo Vondrák, rektor Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava.
VŠB-TUO tak na základě letošní spolupráce vytvoří kupříkladu studii k využití odpadního tepla z teplárny ArcelorMittal Energy Ostrava pro ekologické vytápění, chlazení a pro lokální výrobu elektřiny v přilehlých sociálních a průmyslových objektech města. Dalším výzkumným projektem z praxe bude kupříkladu řešení problematiky vyzdívek licích pánví.
Druhá oblast podpory se týká konferenční a publikační činnosti, ve které ArcelorMittal Ostrava přispěje na organizaci řady vědeckých konferencí a seminářů.
Třetí, neméně důležitá oblast podpory, se pak zaměřuje na spolupráci přímo se studenty univerzity. ArcelorMittal Ostrava tak finančně podporuje mimořádné diplomové práce studentů, z čehož tři budou psány v češtině a jedna v anglickém jazyce.
Na základě dlouhodobé spolupráce mezi ArcelorMittal Ostrava a VŠB-TUO vznikla v minulých letech celá řada vědeckých projektů, které prakticky pomáhají přímo huti. Jedním z nich byla simulace ochlazování ve svitku ocelových pásů, které se vyrábějí na tratích ArcelorMittal Ostrava.
Cílem již proběhlého výzkumu byla optimalizace výsledné mikrostruktury a mechanických vlastností ocelových pásů. ArcelorMittal Ostrava pro výzkum zakoupil atypickou žíhací pec 50113LS, postavenou na zakázku firmou CLASIC Řevnice. Pec dokáže zajišťovat velmi rychlé teplotní změny mezi 400 až 1200 stupni Celsia. Oproti podobným pecím se vyznačuje větší délkou vnitřního prostoru, umožňujícího zpomalené ochlazování vývalků získávaných válcováním za tepla na laboratorní trati TANDEM.