KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Ekonomika    Aktuální otázkou je nyní kvalifikace zadavatelů zakázek

Aktuální otázkou je nyní kvalifikace zadavatelů zakázek

Publikováno: 16.11.2005, Aktualizováno: 25.12.2008 12:05
Rubrika: Ekonomika

Po obsáhlém připomínkovém řízení a mezirezortním projednání schválila vláda usnesením č. 925 ze dne 20.7.2005 návrh zákona o zadávání veřejných zakázek a předložila jej Poslanecké sněmovně, kde již prošel prvním čtením. Jde o důležitou právní normu, nahrazující dosavadní zákon 40/2004 Sb., který obsahoval některé části, plně neslučitelné s právem unie. Po skončení tiskové konference Svazu podnikatelů ve stavebnictví jsme oslovili viceprezidenta svazu Bořivoje Kačenu a požádali o pár slov k tomuto tématu.

 

Jaký bude podle vás největší přínos zákona?
Očekávaným přínosem nového zákona je nastavení jasných a závazných pravidel pro zadávání veřejných zakázek tak, aby byla zaručena transparentnost celého procesu zadání a výběru. Bylo už nezbytné, aby byly odstraněny případy účelového stanovení zadávacích podmínek, kterým v konečné fázi může vyhovět jen předem vybraný úzký okruh uchazečů, kladení neodůvodněných, někdy až diskriminačních požadavků na prokazování způsobilosti ze strany uchazečů (zájemců) o veřejnou zakázku, které s daným případem nesouvisejí, nejasné a nepřesné váhové posuzování jednotlivých dílčích kritérií apod.

Čili proces bude transparentnější?
Myslím, že ano. Obsah a způsob prokazování kvalifikace částečně zabezpečuje systém vedení Seznamu kvalifikovaných dodavatelů a Systému certifikovaných dodavatelů jako veřejně přístupných seznamů, které budou obsahovat nutné údaje o příslušné firmě, které pak ve vlastním zadávacím řízení nebude nutné opakovaně dokladovat. Plnění kvalifikačních podmínek a zápis do příslušného seznamu bude zabezpečovat právnická osoba, pověřená ministerstvem pro místní rozvoj.

Podle některých je nových zákon nepřehledný.
Částečně ano. Svým pojetím je předpis velmi složitý, místy až nepřehledný, jehož aplikace bude nesporně činit problémy nejen menším podnikatelům, ale zejména zadavatelům z okruhu subjektů, které veřejné zakázky zadávají velmi zřídka.

Neustále se hovoří o kvalifikaci nebo úrovni dodavatelských stavebních firem. Kdo se ale zabývá kvalifikací zadavatelů?
V této souvislosti vystupuje do popředí nutnost kvalifikace zadavatelů. Zákon, který se velmi podrobně zabývá prokazováním kvalifikace dodavatelů, tuto oblast zcela pomíjí. Praxe nesporně vyvolá potřebu institucionálního vzdělávání zadavatelů, popř. nutný odborný rozvoj a specializaci podnikatelských subjektů, které organizaci zadávání a výběru budou pro zadavatele veřejných zakázek se zárukou nezávislosti zajišťovat.

Kdy vejde zákon v platnost?
Návrh zákona počítá s účinností od 1. ledna 2006. O tomto termínu lze již nyní vyslovit oprávněné pochybnosti, neboť mezi schválením tak závažného právního předpisu a jeho účinností musí být vytvořen dostatečný časový prostor k seznámení pro všechny subjekty, které s ním budou pracovat.
 

Bookmark
Ohodnoďte článek:

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Bovis Lend Lease stojí u výstavby brněnské Olympie od počátku (21x)
Při cestě z Brna po dálnici D2 na Bratislavu, si nelze nevšimnout stříbromodrého „městečka“ – nákupníh...
„Pozemní stavitelství je stabilizované,“ (20x)
říká generální ředitel Skanska CZ Jindřich Topol....
Zvýšení DPH se téměř neprojevilo (20x)
Jaký vliv má zvýšení DPH a tzv. hypoteční krize v USA na developerský trh, nám odpověděl Milorad Miškovič Miško, obchodn...

NEJlépe hodnocené související články

KOVOSVIT MAS, a.s. v minulém roce navýšil tržby téměř o 21 procent na 2, 2 miliardy korun (4 b.)
„Rok 2014 byl jeden z nejúspěšnějších roků naší společnosti od roku 2011. Když jsem do společnosti nastupoval, byla na p...
UniCredit Leasing zajistí financování nových investicUniCredit Leasing zajistí financování nových investic (3.4 b.)
UniCredit Leasing, přední společnost nebankovního financování v ČR, očekává oživení jak v oblasti financování strojů a z...
O certifikace zelených budov je zájemO certifikace zelených budov je zájem (3 b.)
V budově centrálního sídla ČSOB v Praze-Radlicích se uskutečnilo diskusní setkání „Mezinárodní certifikace zelenýc...

NEJdiskutovanější související články

O certifikace zelených budov je zájemO certifikace zelených budov je zájem (2x)
V budově centrálního sídla ČSOB v Praze-Radlicích se uskutečnilo diskusní setkání „Mezinárodní certifikace zelenýc...

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice