Aktuální kondice českého stavebnictví: Propad v plném proudu. Jak to vidí výrobci a dodavatelé v oboru OK?
Rubrika: Zajímavosti
Jak ukazují výsledky aktuálně dokončených rozhovorů s představiteli velkých, středních a malých stavebních firem (vzorek 73 firem), situace v českém stavebnictví se podstatně zhoršuje. Firmy předpovídají výrazně hlubší propad celého odvětví a v důsledku toho také svých vlastních prodejů. Sebedůvěra velké části firem se viditelně zhoršuje. Současně všichni respondenti potvrzují, že jsou omezeni ve svém růstu, a zcela nově většina firem uvádí, že mají aktuálně nasmlouváno méně zakázek než před rokem. Situace je o to horší, že k těmto změnám dochází s nebývalou rychlostí, na což jsou firmy schopny reagovat jen v omezené míře. A světlo na konci tunelu stále není vidět. Tyto a mnohé další poznatky přináší aktuálně publikovaná Kvartální analýza stavu a vývoje českého stavebnictví 07/2009, kterou připravil CEEC Research ve spolupráci se společnostmi KPMG Česká republika, s. r. o. a Ipsos Tambor, s. r. o.
FIRMY OČEKÁVAJÍ VÝRAZNĚ HLUBŠÍ PROPAD ČESKÉHO STAVEBNICTVÍ, NEŽ PŘEDPOVÍDALY V DUBNU
Ještě před třemi měsíci očekávaly firmy pokles výkonu stavebnictví pro rok 2009 v průměru o tři procenta, nicméně v současné době se očekávání podstatně zhoršila – firmy předpovídají pokles až o 11 procent. Před patnácti měsíci přitom respondenti pro dané období počítali dokonce s růstem. Do konce roku 2009 jsou předpovědi usnadněny tím, že část roku je již za námi a na určitý počet dalších měsíců mají firmy nasmlouvané zakázky z dřívějšího období. Ohledně předpokládaného výhledu do budoucna jsou však firmy velice opatrné a zdůrazňují značnou omezenost svých schopností předpovídat vývoj po roce 2009. Jak ukazují analýzy odpovědí, pro období 2010–2011 předpokládají firmy stále pokles, nicméně již mírný – pouze o jedno procento. Před třemi měsíci firmy očekávaly pro toto období tříprocentní růst. Zpráva navazující na předchozí studii CEEC Research z června 2009 tak vůbec nevyznívá optimisticky. Jak vidí současnou situaci výrobci a dodavatelé OK? Zástupcům několika firem na tomto poli jsme položili několik stejných otázek. Zde jsou odpovědi.
1) Podle studie CEEC Research v době krize více než polovina firem (61 %) hodlá investovat do inovací své nabídky. Jaká je situace ve vaší firmě?
2) Pro 84 % dodavatelů je nyní výrazným rozhodujícím faktorem cena. Jak se aktuální situace a slabá poptávka projevila ve vaší cenové politice?
3) Jakým směrem se podle vás bude dále ubírat trh s ocelí, ocelovým materiálem a komponenty nepostradatelnými při stavbách z oceli?
Ing. Ivan Šulc, Salzgitter Mannesmann Stahlhandel s. r. o.
Ad 1) Máte-li na mysli studii stavebnictví ČR z června 2009 jsem k jejím závěrům poněkud rezervovaný, protože zahrnuje sice poměrně velký, ale přece jenom omezený segment firem, které mají vztah k ocelářství jako celku. Námi nabízený sortiment nám, snad kromě zlepšení možností zákaznického servisu v oblasti dělení a pálení, event. opracování materiálů, dává poměrně omezený prostor pro zásadní inovaci. Co však lze samozřejmě neustále zlepšovat je náš přístup k zákazníkovi. Stále větší podíl má již nyní forma určitého „poradenství“, tzn. díky přímému napojení na naše hutě jsme schopni nabídnout dostatek informací stran materiálů, provedení, ale i termínů dodávek, což v případě dobře fungující komunikace, přináší oběma stranám pozitivní výsledky ve formě úspor.
Ad 2) Vzhledem k vývoji na trhu s ocelí za posledních 5–6 let bylo nutno s obdobným cenovým vývojem tak trochu počítat. Samozřejmě je třeba se v současné době cenovému vývoji přizpůsobit, ale je třeba si i uvědomit, že výroba hutních výrobků, stejně jako obchod, má určité limity.
Ad 3) I přes zvyšující se tlak na někdy až neúměrné snížení cen ve stavebnictví, zůstává role použití oceli stále nezastupitelná. Nelze však předpokládat, že by trh s ocelí dosáhl v dohledné době úrovně předchozích let. Lze ale postupem času očekávat určitou stabilizaci trhu co se týče nabídky a poptávky a z toho vyplývající cenové úrovně. Co však bude modifikovat trh v tomto období daleko podstatnějším způsobem než doposud, bude bonita odběratelů, schopnost dostát svým závazkům na jedné straně a možnosti financování dodávek na straně druhé. S obojí je jednoznačně ovlivněno přístupem bank a komerčních pojišťoven k oboru jako celku, což se zásadním způsobem projevuje už i v současné době.
Ing. Jiří Schlossbauer, Tension Systems, s. r. o.
Ad 1) Motivace procesu vývoje a inovací systémů konstrukčních táhel Macalloy je dána realizací stále náročnějších stavebních objektů. Inovační proces zahrnuje především aktivní spoluprací s projektanty těchto akcí při přípravě a realizaci předpínacích a montážních postupů. Dále jsme do portfolia našich služeb zahrnuli alternativní způsoby měření sil v táhlech při předpínacích aktivitách. Kontinuálně se snažíme, aby tyto výše uvedené procesy se staly maximálně bezpečnými.
Ad 2) Společnost Macalloy Ltd – výrobce systémů konstrukčních táhel Macalloy je celosvětovým hráčem, který tuto situaci využívá pro svůj prospěch. V současné době je z hlediska realizovaných zakázek velmi silně zastoupen v lokalitách, které aktivity výstavby oproti všeobecné krizi ještě navýšily. Jsou to především infrastrukturní projekty v Číně a na Středním Východě, které v prvním pololetí 2009 zajistily plnou kapacitu výroby v mateřském podniku v Anglii. Protože, speciální ocel nakupujeme ve Švédsku a Finsku jsme nuceni kalkulovat i s kurzem koruny vůči Euru ale to je v současné době pro nás jako importéry v příznivém stavu. Od začátku roku jsme do nabídek kalkulovali ceny totožné s rokem 2008.
Ad 3) Toto je pro nás velmi komplikovaná otázka, která má velké množství vazeb. Za naši společnost a specifiku dodávek speciálních ocelí mohu říci, že segment ocelových konstrukcí se postupně dostává na své dno z hlediska poptávky. Očekávám mírný optimismus a oživení zakázek na jaře roku 2010 a na tuto situaci chceme být připraveni s nabídkou, která pro odběratele bude nejzajímavější.
Bc. Libor Mátl, OK mont – STM spol. s r. o.
Ad 1) I my se částečně zabýváme myšlenkou inovace naší nabídky. Vzhledem k šíři našeho portfolia nabízených produktů, respektive služeb by se spíše jednalo o optimalizaci samotného procesu realizace nabídek a získávání zakázek.
Ad 2) S tím musím samozřejmě souhlasit. V současné době pociťujeme výrazný tlak našich odběratelů na cenu a nezbývá, než se přizpůsobit. I my zvyšujeme tlak na cenu u našich dodavatelů.
Ad 3) Očekávám, že v důsledku mírně zvýšené poptávky se v příštím roce podaří uvolnit napětí na trhu a v důsledku toho se mírně uvolní nepřiměřený tlak na cenu. Do té doby neočekávám ani výrazné změny v cenách surovin, i když na ty má vliv mezi jinými také cena ropy a kurs koruny.
Ing. Jiří Spáčil, WAREX spol. s r. o.
Ad 1) Ano, i my jsme „využili“ období nižší poptávky a zaměřili jsme se na inovace – přestavbu vlastního výrobního závodu. Chceme rozšířit výrobní prostory a doplnit výrobní závod novými technologiemi. Vše v horizontu tohoto a příštího roku, kdy předpokládáme oživení poptávky.
Ad 2) Museli jsme zareagovat na požadavky našich odběratelů a snížit ceny našich výrobků s ohledem na probíhající ekonomickou krizi a s tím související snížení poptávky při současném snížení cen vstupních materiálů. Bohužel, pro většinu odběratelů je nejnižší cena rozhodujícím faktorem pro výběr dodavatele bez ohledu na kvalitu dodávek a profesní odbornost dodavatele. Doufám, že tato situace má pouze dočasný charakter.
Ad 3) Ocel měla a bude mít své nepostradatelné místo ve stavebnictví. I přes probíhající ekonomickou krizi se ocelové konstrukce a související komponenty ocelových konstrukcí stanou moderním a využívaným materiálem při výstavbě průmyslových, technologických, občanských a komerčních staveb. Předpokládám, že požadavky stavebního trhu se budou ubírat směrem k vysokopevnostním a ušlechtilým materiálům a k novým „zeleným“ technologiím, které budou schopny zajistit požadavky architektů a stavebních inženýrů na moderní, energeticky samostatné, budovy.