AČSZ – Jak se vede oboru povrchových úprav?
Rubrika: Zajímavosti
Technické obory nejsou v současné době na výsluní a ve velké míře se potýkají s nedostatkem odborných pracovníků. Nedostatek kvalifikovaných pracovníků je obecně „alfou a omegou“ všech oborů. S plnou pravdou to platí i v oblasti povrchových úprav. Chybí oborově vyučení zaměstnanci, neboť před více jak 20 lety byly zrušeny výuční obory a v provozech ve velké míře často pracují jen zaučení pracovníci.
Původní, dřívější vyučenci jsou dnes již v důchodovém věku a nepracují. Není odpovídající, na povrchové úpravy zaměřené, střední školství a tudíž do provozu nepřichází pracovníci se středním vzděláním, kteří by nastoupili na místa mistrů, seřizovačů, laborantů, technologů a kontrolorů. Neexistuje ani specializované vysoké školství a vysoce kvalifikovaných odborníků a specialistů ubývá, místo aby se jejich počet zvyšoval. Je sice snahou některých kateder vysokých škol zabrousit výukou do oblasti povrchových úprav, ale to stávající stav zásadně neřeší. Jsou zde pokusy různých odborných institucí a sdružení provádět školení a výuku, což je smysluplné a důležité, ale ve své podstatě nemůže stávající stav zachránit. Není účelem příspěvku „plakat na nesprávném hrobě“, ale na tento stav neustále upozorňovat a přicházet s řešením, jak situaci zlepšit.
Jednou z institucí, které není lhostejný, v předchozím odstavci popsaný stav, je Česká společnost pro povrchové úpravy, dále jen ČSPÚ. Byla založena v roce 1996, jako nástupnická organizace odborné části VTS, která v době svého působení sdružovala podniky a jednotlivce pracující v oblasti povrchových úprav a která po roce 1989 zanikla. ČSPÚ je nezávislá a dobrovolná nepolitická společnost, sdružující pracovníky působící v oboru povrchových úprav a s tím přímo či nepřímo souvisejících procesů na území České republiky s cílem podpory informovanosti, vzdělávání, garantování odborné způsobilosti a vytvoření stavovské organizace pracovníků povrchových úprav. Ve svém dalším programu má podporu výzkumu, standardizaci, normalizaci a certifikaci. Podporuje rozvoj kontaktů se zahraničními a tuzemskými odbornými organizacemi. V rámci této spolupráce se ČSPÚ stala v roce 2014 kolektivním členem Asociace korozních inženýrů, dále jen AKI a přidruženým členem Asociace českých a slovenských zinkoven, dále jen AČSZ. Tato spolupráce umožňuje členům ČSPÚ účastnit se „odborného života“ v uvedených asociacích a naopak. Další velmi významnou a těsnou spoluprácí je součinnost se Slovenskou společností pro povrchové úpravy, dále jen SSPÚ. Členové těchto společností mohou vzájemně čerpat všechny výhody členství v těchto společnostech.
Činnost ČSPÚ řídí devítičlenný výkonný výbor, v jehož čele stojí prezident a viceprezident společnosti. Společnost má svůj sekretariát v Jihlavě a veškeré organizační potřeby zajišťuje tajemnice společnosti. Bližší informace o ČSPÚ jsou na webových stránkách na adrese www.cspu.cz, kde jsou aktuálně zveřejňovány důležité informace ze života společnosti. Velmi úzká a důležitá je spolupráce s řadou mediálních partnerů společnosti, kteří zveřejňují ve svých periodikách odborné i populární příspěvky členů ČSPÚ. Mezi hlavní mediální partnery ČSPÚ patří časopisy Tribotechnika, Strojárstvo‑Strojírenství, Povrchové úpravy, Koroze a ochrana materiálu a odborný server Povrchová úprava.
Hlavní celostátní akcí ČSPÚ je Aktiv galvanizérů, který se tradičně koná vždy v první pracovní únorové úterý v Jihlavě. Toto setkání pracovníků z oblasti povrchových úprav, ekologie a životního prostředí již dávno přerostlo hranice České republiky. Letos, v nepřetržité řadě, proběhl již 49. ročník, kterého se zúčastnilo 181 pracovníků z 96 podniků, institucí a škol. Pro osobní jednání bylo na chodbách v klášterní části hotelu Mahler, kde jednání tradičně probíhá, instalováno 25 stolečků a konzultačních míst. Příští, jubilejní, 50. ročník tohoto setkání se bude opět konat na stejném místě (Jihlava, hotel Mahler, 7. – 8. 2. 2017) a již nyní jsou všichni zájemci srdečně zváni.
Z dalších významných akcí, na kterých se členové společnosti aktivně podílí, jsou odborné veletrhy v Praze na výstavišti v Letňanech, které pořádá výstavní společnost ABF, se kterou ČSPÚ velmi úzce spolupracuje. Významný podíl mají členové společnosti také na konání Galvanické konference pořádanou SSPÚ.
V oblasti výuky a zvyšování odborné kvalifikace v listopadu 2012 a 2013 uspořádala ČSPÚ vždy dvoudenní akci, která byla určena především studentům vysokých škol, akademickým a ostatním odborným pracovníkům vysokých škol a odborným pracovníkům zabývajícím se vzděláváním, výzkumem a vývojem. Akce byla financována z prostředků Evropské unie v rámci projektu „Vytváření nových sítí a posílení vzájemné spolupráce v oblasti inovativního strojírenství“ s registračním číslem CZ.1.07/2.4.00/31.0170. ČSPÚ realizuje a nabízí řadu dalších školících a výukových akcí.
Výkonný výbor ČSPÚ se obrací na všechny profesní pracovníky z oblasti povrchových úprav, aby svým členstvím v naší odborné společnosti, aktivně přispěli k rozvoji našeho krásného a tolik potřebného oboru – oboru povrchových úprav.