AČSZ – 17. konference žárového zinkování přesáhla hranice
Rubrika: Zajímavosti
Asociace českých a slovenských zinkoven je známá vysokou odbornou i společenskou kvalitou svých akcí. Nejinak tomu bylo i na 17. ročníku třídenní Konference žárového zinkování, která ve dnech 14. – 16. června přivítala stovku zájemců nejen v Ostravě, ale i v sousedním Polsku. Konáním konference ve dvou zemích ale výčet novinek letošního setkání zinkařů zdaleka nekončí.
Hned první den konference nabídnul kromě valné hromady AČSZ i exkurzi do hornického muzea Landek v Ostravě. Páteřní program konference ale následoval hned ve středu 15. června.
Organizátoři konference z AČSZ byli postaveni před nelehký úkol, zaplnit odborný program konference v nezvykle krátkém termínu osmi měsíců. Ten zapříčinila změna termínu konání konference, která se místo tradičního říjnového termínu přesunula na červen. Jedním z důvodů této změny byl fakt, že slavnostní večer konference se tentokrát odehrál venku a to přímo na nádvoří slezkoostravského hradu. Návštěvníci konference ale nebyli ochuzeni ani o tradiční exkurzi. Obvyklá návštěva některé ze zinkoven se ale letos nekonala. Třetí den konference se její návštěvníci přesunuli do Polska respektive do areálu zinkového dolu a hutě společnosti ZGH Boleslaw Bukowno. Všichni účastníci exkurzí byli nadšení tím, co zhlédli a prožili, a překvapilo je, jak velké množství práce je potřeba udělat před tím, než kamion přiveze do zinkovny krásně stříbrné cihly zinku.
Odborná část konference se kompletně odehrála v prostorách ostravského hotelu Park Inn a v několika blocích nabídla osmnáct přednášek z oblastí marketingu, ekologie a bezpečnosti, koroze a korozní odolnosti zinkových povlaků, regenerace tavidla a nechybělo ani představení nových výrobků z žárově zinkované mikrolegované oceli. Nabídku vyhlásit přednášku přijali jak kolegové z polské asociace žárových zinkoven tak i z Politechniki Sląskiej z Gliwic a mezinárodní úroveň přednášejících doplnili svými prezentacemi Gerard H. J. Reimerink – předseda environmentálního výboru EGGA (European General Galvanizers Association) z Holandska, a Oliver Herwig s Wolf‑Dieterem Schulzem z Německa.
Stejně jako v loňském roce se Asociace českých a slovenských zinkoven připojila k charitativní akci Zinc saves Kids, kterou pořádá IZA (International Zinc Association) společně s mezinárodní organizací UNICEF a jejímž cílem je pomoci dětem v rozvojových zemích. Účastníci konference tak mohli během celého jejího trvání opět přispět libovolnou částkou na záchranu dětských životů. Zatímco před rokem vybrali mezi sebou zinkaři 81 814 korun, což zabezpečilo vitamíny a léky na celý rok pro více než 410 dětí. V letošním roce poputuje na pomoc dětem částka o něco nižší, ale její přesnou výši zatím neznáme (není známá výše firemních darů).
Úspěšný třídenní maraton přednášek, exkurzí a společné zábavy zakončili někteří z návštěvníků konference na vyhlášené Stodolní ulici v centru Ostravy. Ve světlech reflektorů a ve víru tanečních kreací završili letošní 17. ročník konference, která zcela jistě bude pokračovat svým konáním i v příštím roce a tentokrát na území Slovenské republiky.
Děkujeme pořadatelům z řad AČSZ i generálnímu partnerovi konference, společnosti ZGH Bolesław Bukovno, za přípravu velmi příjemných tří dnů.
17th Conference on Zinc Dipping has Exceeded the Borders
Czech & Slovak Galvanizers Association is known for its high professional and social quality of its events. The same has been true for the 17th year of the 3-day Conference on Zinc Dipping which invited hundreds of persons interested on June 14 – 16 in Ostrava as well as in the neighbouring Poland. Holding the conference in two countries has not ended the list of new for this year´s session of galvanizers.