41. konference – PROJEKTOVÁNÍ A PROVOZ POVRCHOVÝCH ÚPRAV 2015
Rubrika: Projektování
Tradice 41 let, kterou drží konference Projektování a provoz povrchových úprav, ji řadí mezi nejstarší v tohoto oboru. Letos se účastníci sešli ve dnech 11. a 12. března 2015 opět v Praze v hotelu Pyramida.
Na konferenci ve vzácné spolupráci předsedali a přednášeli prezidenti odborných společností a asociací (nejen z ČR ale i ze Slovenska), které se zabývají problematikou povrchových úprav, což garantovalo vysokou odbornou úroveň.
Úvodní přednáška prof. Ing. P. Nováka (VŠCHT) se věnovala vážným haváriím způsobených korozí kovů. Účastníci konference kladně hodnotili jako poučné „Nové směry v aplikacích technologie chemického niklování“ Ing. L. Obra, CSc. (ČSPÚ). Na základě naměřených hodnot katodové proudové účinnosti dvou slabě kyselých zinkovacích lázní formuloval Ing. P. Szelag (za AKI a Pragochema) závěry a doporučení k navodíkování oceli ze slabě kyselých zinkovacích lázní. O výhodách a možnostech použití žárového zinkování hovořil již tradičně Ing. P. Strzyž (AČSZ). Zástupce SSPÚ Mgr. M. Halama, Ph.D. za kolektiv pracovníků TU Košice se věnoval nedestruktivnímu stanovení kvality tenkých organických povlaků. Z Košic také přijeli přednášet o způsobech hodnocení otryskaných povrchů doc. Ing. Guzanová, PhD. a Ing. D. Draganovská. Mnohaleté zkušenosti SVÚOM zúročila Ing. H. GEIPLOVÁ při hodnocení nátěrů v korozně agresivních podmínkách. „Nové trendy v navrhování a provádění korozních zkoušek“ uvedla Ing. K Kreislová, Ph.D. (také ze SVÚOM).
V bloku o normách a legislativě Ing. Z. Svoboda (Strojírenský zkušební ústav-TI) zdůraznil, že normy převážně přebírané z Evropské unie se průběžné revidují. Došlo také ke změnám v požadavcích na bezpečnost zařízení pro nanášení nátěrových hmot a práškových plastů v elektrickém poli.
S povinnostmi provozovatele lakoven seznámil účastníky Ing. V. Kratochvíl (Kraso) v přednášce o změnách v oblasti předpisů týkajících se hořlavých kapalin a jejich skladování.
Přednáška Ing. R. Náse (ČIŽP – OI Praha) „Dozorová činnost ČIŽP při vypouštění odpadních vod s obsahem nebezpečných látek“ se zabývala nejen povinnostmi a podmínkami, za jakých lze odpadní vody vypouštět, ale demonstrovala příklady havarijních stavů na vodách vyvolaných požárem galvanické linky. Na to, že těžké kovy v odpadních vodách představují problém, poukázala Ing. J. Matysíková (a kol. ASIO). Použitím nanočástice nulamocného železa se snažili o inovativní a účinné odstranění těžkých kovů.
O ochraně zdraví, klasifikaci a označení nebezpečnosti chemických látek a směsí, podle nového systému – nařízení CLP (classification, labelling, packing) podrobně účastníky instruovala MUDr. Z. Trávníčková, CSc. (Státní zdravotní ústav).
Konferenci zakončila zajímavá exkurze do závodu AERO Vodochody AEROSPACE a.s. na pozvání pracovníků závodu a firem Steng s.r.o. a Galatek a. s. – dodavatelů technologických zařízení.
Konference je již několik let zařazována mezi vzdělávací programy České komory autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT).
Podrobnější informace zájemci mohou najít na našich stránkách a ve vydaném 41. sborníku Projektování a provoz povrchových úprav, který má přiděleno ISBN. Sborník lze na dobírku objednat na adrese pořadatele.