Železobetonové konstrukce společnosti TERRACON a. s. na stavbě AFI Vokovice a rekonstrukci Paláce Špork
Rubrika: PR
Společnost TERRACON a.s., která se již léta specializuje na provádění železobetonových konstrukcí, dodala monolitické, železobetonové, nosné konstrukce polyfunkčního objektu AFI Vokovice pro generálního dodavatele Gemo a. s. Podílela se rovněž na dodávce železobetonové nosné konstrukce v projektu rekonstrukce Paláce Špork pro generálního dodavatele Hinton a. s.
POLYFUNKČNÍ OBJEKT AFI VOKOVICE
Objekt se skládá ze dvou částí označených A a B, a konstrukčně je také takto rozdělen na dvě dilatační části. Objekt A je situován a východní straně pozemku. Je tvořen čtyřmi podzemními a šesti nadzemními podlažími. Nadzemní část tvoří nepravidelný tvar sestrojený z křivek přibližně ve tvaru písmene V s maximálními půdorysnými rozměry 70 × 55 m. Suterénní část je větší o dvůr a spojovací krček s objektem B. Je přibližně ve tvaru obdélníka s přiznanými obvodovými křivkami horní stavby a to o rozměrech 72 × 52 m.
Objekt B je situován na západní straně pozemku. Je tvořen třemi podzemními a osmi nadzemními podlažími. Nadzemní část je přibližně ve tvaru lichoběžníku se zaoblenými rohy s půdorysnými rozměry 32 × 18 m. Suterénní část je zvětšena o spojovací krček s objektem A.
Oba objekty jsou provozně spojené v suterénní části. Nad rozšířenou částí suterénu je vytvořen společný prostor dvora. Hlavní vstup do obou objektů je ze dvora ze severní strany. Oba objekty jsou zastřešeny plochou střechou s atikami.
Suterény objektů nejsou izolovány proti vodě a zemní vlhkosti, vodotěsnost suterénů je zajištěna provedením monolitické železobetonové konstrukce systémem „bílé vany“. Beton základové desky a suterénních obvodových stěn je z betonu třídy C 30/37 XA2 XC3 s přísadou Xypex Admix v množství 2,0 kg/m³. Vnitřní stěny a sloupy suterénů a stěny a sloupy nadzemních podlaží jsou z betonů C 30/37 XC1 a C 25/30 XC1. Schodišťová ramena jsou prefabrikovaná.
Průběžná dilatační spára mezi objekty A a B je těsněna vnějším Těsnícím PVC pásem. Všechny pracovní spáry v základové desce a obvodových stěnách jsou těsněny bednícím a těsnícím plechem, místy i v kombinaci s těsnícím bentonitovým páskem. Betonované záběry obvodových stěn byly dále členěny vložením těsnících trhacích lišt, zajišťujících těsnění v místech řízených smršťovacích trhlin. Pro bednění konstrukcí železobetonového monolitického skeletu obou objektů, tvořeného stěnami, sloupy oválného i pravoúhlého průřezu, stěnami, u objektu A také meziotvorovými obvodovými pilíři sledujícími křivky tvaru objektu, trámy a stropními deskami bylo použito systémové bednění DOKA. Výztuž konstrukcí je vázaná.
PALÁC ŠPORK
Jednalo se prakticky o vestavbu nového monolitického železobetonového skeletu do prostoru stávajících dvou objektů a jejich propojení dostavbou prostoru mezi nimi s vytvořením půlkruhového atria, které opisovalo tvar původního tubusu točitého schodiště spojujícího původní objekty a dále o zcela novou dvoupodlažní nástavbu nad původními objekty.
Vestavba nového monolitického železobetonového skeletu se prováděla postupně, nejprve v křídle přiléhajícím k ulici V celnici a poté v křídle druhém ve směru k historické části v ulici Hybernská. Vnitřní sloupy vestavovaného skeletu byly betonovány klasickým způsobem do systémového bednění, obvodové sloupy skeletu byly umístěny do svislých nik vysekaných do původního ponechaného obvodového zdiva. V úrovních původních dřevěných trámových stropů byly provedeny nové monolitické železobetonové žebříkové stropy, které jsou ponechány v celých plochách jako pohledové neomítnuté. Tím došlo k propojení hmot dvou starých objektů. Tu potom uzavírá v horní části dvoupodlažní nástavba 6. a 7. NP s nosnou železobetonovou kostrou, kdy 6. NP je tvořeno skeletem a 7. NP nepravidelnými stěnovými pilíři a lomenicovou deskou, která je konstrukcí střechy a střešní terasy. Vzhledem k tomu, že konstrukce nástavby přesahuje ve směru do dvora částečně půdorys spodních objektů, bylo bednění části nástavby instalováno ve výšce 22 m nad terénem, byla použita příhradová podpěrná věž Staxo. Střešní deska v tloušťkách od 220 do 320 mm je několikrát zalamovaná a v částech tvoří zborcenou plochu, byla betonována ve spádu, který v některých částech dosahoval až 37 %, bylo nutné některé části betonovat do oboustranného bednění. Plášť bednění střechy byl proveden z úzkých prken, které vytvořili požadovanou povrchovou úpravu pohledového betonu. Také ostatní povrchy železobetonových konstrukcí nástavby jako lichoběžníkové obvodové pilíře tloušťky 220 mm, vnitřní stěny komunikačního a instalačního jádra mají vytvořen strukturovaný pohledový líc.
Veškeré železobetonové konstrukce jsou provedeny z běžného konstrukčního betonu třídy C25/30 a C30/37 a vyztuženy vázanou výztuží. Podle požadavků architekta byly v části pro bednění stropů použity staré obyčejné oštípané překližkové desky, aby povrch betonu vypadal „staře“, tak jako povrch původních trámů v sousedním starém paláci. Na nástavbě byla požita již výše zmíněná klasická prkna. Schodiště jsou betonována z probarveného betonu. V podzemních a nižších podlažích z tmavě šedého, se 4 % černého pigmentu, v horních podlažích z bílého betonu, který je vyroben z bílého cementu. Povrch stupňů z probarveného betonu byl následně broušen, proto je v povrchu stupňů zřetelné kamenivo.