XIII. Konference ocelové konstrukce poukázala i na nedostatky v montážích
Rubrika: 2011
Třináctka v případě zaběhnuté konference v Karlové Studánce letos rozhodně neznamenala nic špatného. Letošní ročník nabídnul všem zúčastněným dostatek kvalitních témat, ale především diskusí, které poukázaly na nešvary při stavbách některých známých projektů.
Zaplněný sál lázeňského domu Libuše hned první den odborné konference vyslechl řadu příspěvků z oblastí materiálů ocelových konstrukcí, technologií výroby, montáže a údržby ocelových konstrukcí, protikorozních a povrchových úprav nebo architektury a projektování.
První blok konference ovládli odborníci z Materiálového a metalurgického výzkumu s.r.o. Ostrava. Ing. Miroslav Liška, Ing. Ladislav Kander a Doc. Ing. Karel Matocha, CSc. přiblížili nejen problematiku výzkumu svařitelnosti a únavové odolnosti patinující oceli, ale i hodnocení odolnosti plechů vůči vodíkem indukovanému nebo sulfidickému praskání, nebo možnosti hodnocení pevnostních, lomových a únavových charakteristik kontrolních desek svarových spojů tlustých plechů. Jejich ostravské pracoviště disponuje jednou z nejmoderněji vybavených laboratoří v Evropě, o čemž svědčí i řada zahraničních zakázek renomovaných firem. Účastníci konference se tak mohli dozvědět něco více o zákulisí a výsledcích metalurgického výzkumu.
Druhý blok konference probíhal v režii Ing. Miloslavy Pošvářové Ph.D. ze společnosti MOTT MACDONALD Praha spol.s r.o. Její přednáška poukázala na nedostatky ocelových konstrukcí Mariánského mostu v Ústí nad Labem a Žďákovském mostu v Praze po několika desetiletích provozu. Své zkušenosti s rekonstrukcí protikorozní ochrany silničního mostu přes Labe u Poděbrad přidal Ing. Jan Hromádku z ŘSD a hodnocení kvality výroby a montáže ocelových konstrukcí železničních mostů v ČR z pohledu objednatele stavby přidali Ing. Václav Podlipný a Ing. Milan Kučera ze společnosti SŽDC, s.o. Velmi zajímavý pohled na možnosti, ale i časté nedostatky výroby ocelových konstrukcí pro energetiku přiblížil Ing. Marian Bartoš, IWE ze společnosti SAG ELV Slovensko a.s. Kromě výroby na přesnost extrémně náročných konstrukčních dílců prezentoval i následky neodborně provedené a přesto investorem přebrané práce. Trend, který je v oboru OK stále častější, kdy cena vítězí nad kvalitou. Z diskuse jednoznačně vyplynulo, že tato problematika je na pořadu dne. Jedním z mnoha, ne však obecným závěrem, je fakt, že řada projektů je degradována a prodražena neodbornou montáží a minimálním nebo dokonce žádným odborným svářečským dozorem. Důkazem byla řada ukázek nejrůznějších „děl,“ které chtěly bez ostychu některé „certifikované“ firmy v rámci subdodávky předat investorovi…
Řadu problémů a případů z praxe tak museli přítomným vysvětlovat odborníci na svařečský dozor Ing. Petr Port, EWE a Ing. Karel Hoblík, IWE, kteří neopomněli ani na aplikace norem ČSN EN 1090-1,2 do praxe nebo činnost notifikované osoby při certifikaci řízení výroby (FPC) podle ČSN EN 1090-1:2010.
Na své si ale v Karlové Studánce přišli tradičně ale i povrchni nebo projektanti, kterým byly věnovány zbývající bloky konference. Třináctý ročník je minulostí, čtrnáctý bude následovat a organizátoři pevně věří, že si do malebného prostředí těchto jesenických lázní opět najde cestu téměř dvoustovka zájemců o kvalitní informace z oboru ocelových konstrukcí.