Vytápíme elektřinou: Jaký způsob vyjde nejvýhodněji?
Rubrika: PR
Většina spotřebitelů se obává vyšších cen elektřiny při odběru ve vysokém tarifu. Ne vždy ale vyšší cena za odběr musí znamenat, že ve výsledku proděláte, a ne ve všech případech je nejlevnější možný způsob vytápění elektřinou ten nejvýhodnější. Je třeba brát v potaz i pořizovací náklady. Porovnali jsme, na kolik vyjde topení pomocí přímotopu, elektrokotle, akumulačních kamen a tepelného čerpadla. A nejspíše budete překvapení.
Přímotopy nejsou nejlepší společníci
Přímotop je vhodný především k lokálnímu topení. Jednoduše řečeno – celý dům vám jeden přístroj rozhodně nevytopí. Jedinou předností přímotopů je příjemná pořizovací cena. Běžně jej lze koupit zhruba za 3 000 korun, pokud tedy zvolíte průměrný model. Úsměv na tváři a omámení z levného nákupu ale mizí ve chvíli, kdy zjistíme, jak nízkou má setrvačnost tepla a údajně navíc i víří prach.
Abyste se v zimě alespoň průměrně zahřáli, musel by být zapnutý nonstop. Navíc při následném výpočtu spotřeby energií už by se taková radost nekonala.
Elektrokotel to vždycky jistí
Elektrický kotel se hodí především do nově zrekonstruovaných bytů a dobře tepelně izolovaných novostaveb, které jsou nejméně energeticky náročné. Ty totiž zvládne vytopit bez problému a obvykle dokonce i bez zbytečně velkých nákladů, protože teplo nemá moc cest, kterými by mohlo uniknout.
Elektrokotel lze pořídit od 20 000 korun. Nejedná se o levnou investici jako u přímotopů, ale přesto je rozhodně výhodnější, jelikož dokáže vyhřát víc než jednu místnost a teplo se snáze udrží. U dodavatelů elektřiny tak zbytečně neproděláte a ušetříte nejen v porovnání se základním výdajem pro plynový kotel.
Akumulační kamna jako zlatá střední cesta
V poměru cena a kvalita nebo spíše cena a spotřeba vychází o trochu hůře než elektrokotel, ale výrazně lépe než přímotop. Zařízení průměrné kvality pořídíte zhruba za 15 000 korun. Velkým plus akumulačních kamen je levný odběr elektřiny v nočním tarifu, což jasně naznačuje, že budete dobrými přáteli.
Teplo z nich navíc sálá až do té doby, než úplně vychladnou. Díky tomu dokáží příjemně regulovat teplotu v místnosti po celý den, aniž by odebíraly velké množství proudu. Srovnání cen energií už je pak jen třešničkou na dortu v cestě za úsporou.
Tepelné čerpadlo jako výhoda v nevýhodě
Pokud něco dokáže stáhnout přísun energie, a přesto pořádně zahřát, pak je to právě tepelné čerpadlo. Co se vytápění týče, je prakticky ještě úspornější než akumulační kamna a z nízkých tarifů čerpá po celý den. Diskutabilní je pak jeho vysoká pořizovací cena, která se i v kombinaci s nízkou spotřebou nemusí vždy vyplatit.