VIDEO: ČVUT urychluje marketingovou komunikaci směrem ke středoškolákům
České vysoké učení technické v Praze startuje novou kampaň "Urychlovač" v rámci své marketingové komunikace Sedm statečných z ČVUT, která byla spuštěna v loňském roce a která se setkala nejenom s pozitivním přijetím cílové skupiny i veřejnosti, ale zároveň byla nedávno oceněna bronzovým Louskáčkem 2008 v kategorii Web.
Zájem a povědomí o ČVUT se tedy mezi teenagery podařilo vyvolat a nyní nastal okamžik, kdy je potřeba koncept rozvíjet dále a lákat pomocí nových a netradičních prostředků další zájemce. „Přistoupili jsme nyní již k marketingové komunikaci jednotlivých fakult. Kampaň Urychlovač má za cíl zviditelnit a představit Fakultu strojní ČVUT v Praze, která se dlouhodobě potýká s nízkým zájmem o studium ze stran středoškoláků,“ řekla Alexandra Hroncová z Rektorátu ČVUT, koordinátorka projektu. Tento jev souvisí především s klesající demografickou křivkou, klesajícím zájmem o technické vědy mezi absolventy středních škol a obecně většími možnostmi dostat se na vysokou školu bez náročných přijímacích řízení. Zájem o tuto formu komunikace projevily i ostatní fakulty ČVUT v Praze. Za pojmem Urychlovač se skrývá soutěž pro středoškoláky ve věku 15 až 19 let, jejíž výherce odjede na výlet do švýcarského CERNu nedaleko Ženevy.
Dalším atraktivním faktem na této pro normálního smrtelníka těžko dosažitelné výhře je to, že kromě vstupu do laboratoří obřího urychlovače částic LHC (Large Hadron Collider), nákladů na letenky, kapesné a ubytování, které platí ČVUT v Praze, si výherce může s sebou vzít kamaráda nebo kamarádku. Několik pracovníků z Fakulty strojní v CERNu pracuje, proto teenageři nemohou mít lepší doprovod, který je provede místem, kde vznikl internet a kde se v současné době, právě v LHC, simulují ve speciální podzemní laboratoři procesy vzniku vesmíru a kde pracují na projektech nejvýznamnější osobnosti vědy a fyziky, jako např. Stephen Hawking. Cílem je opět představit středoškolákům vědu, techniku a aktivity na Fakultě strojní ČVUT v Praze populární formou, která by je nijak neodrazovala, ale naopak se pro ně stala atraktivním tématem. “K samotné myšlence Urychlovač nás přivedl videoklip "CERN RAP" umístěný v loňském roce na YouTube, který vytvořila pracovnice tiskového oddělení Evropské organizace pro jaderný výzkum Katherine McAlpinová, aby představila zábavně-poučnou formou mladším věkovým skupinám a stejně tak široké veřejnosti tolik diskutovaný obří urychlovač částic, který byl v loni na podzim v CERNu slavnostně spuštěn,“ uvedla Ing. Marie Válová z Fakulty strojní ČVUT v Praze, řešitelka projektu. Úspěšnost videoklipu je ohromná – během několika měsíců do dnešního dne má téměř 4,500.000 shlédnutí, čímž za sebou skutečně velmi velmi daleko nechává videoklipy skupin U2 nebo Depeche Mode.
“Tuto myšlenku, nápad a možnost vyhrát je potřeba dostat co nejlépe mezi cílovou skupinu,“ tvrdí Alexandra Hroncová. „Středoškoláci jsou uvyklí již mnoha formám komunikací, proto bylo potřeba přijít s něčím novým. Z tohoto důvodu ČVUT v Praze připravilo filmovou kampaň na nový fiktivní film Urychlovač – filmová stylizace je záměrná a skvělé kreativní zpracování má nalákat na webové stránky, kde jsou všechny informace o tom, co je Urychlovač, co je CERN a představení Fakulty strojní.“ Dominantou vizuálu je dívka s chlapcem, kteří představují dva hrdiny − výherce, kteří do CERNu pojedou. Raritou je, že se jedná o skutečnou studentku pražského gymnázia a jejího přítele. „Nechtěli jsme dělat casting, chtěli jsme použít reálného středoškoláka, aby sepjetí ČVUT v Praze a teenagery dostalo reálných dimenzí,“ doplnila Alexandra Hroncová.
Na vizuálu kampaně Urychlovač se podílel Marek Prchal a ateliér DRAWetc pod vedením Vladimíra Strejčka.
Mediálním partnerem kampaně je Radio Wave. Partnerem kampaně je letecká společnost Swiss International Air Lines, která věnovala do soutěže dvě zpáteční letenky pro výherce do Ženevy.
Více informací o kampani najdete na www.urychlovac.cz
Případně vám je poskytne
Alexandra Hroncová
tel. 724 753 713
e-mail: hroncova@vc.cvut.cz
České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době studuje na sedmi fakultách ČVUT (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství) téměř 24 000 studentů. Pro akademický rok 2008/09 nabízí ČVUT v Praze svým studentům 60 studijních programů a v rámci nich 262 studijních oborů. ČVUT vychovává moderní odborníky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu.
ČVUT se v tomto roce umístilo mezi 500 nejlepšími univerzitami světa, které vyhodnocovaly britské The Times. Mezi světovými technickými univerzitami obsadilo 228. místo.
ČVUT dlouhodobě zaštiťuje technologický výzkum a vývoj nejmodernějších technologií v této zemi. Příkladem je Centrum Josefa Božka zaměřené na automobilový průmysl spolupracující s řadou mezinárodních firem automobilového průmyslu, robotické centrum nebo centra R&D přímo na ČVUT, jako Ericsson a Vodafone v mobilních komunikacích. Škola také spolupracuje s velkou řadou globálních hráčů, jako jsou ABB, Bosch, Daimler, GE, GTS Novera, Hitachi, Honeywell, McKinsey, Rockwell, Siemens, Skanska, Škoda-Volkswagen a Toyota.