Úspěšné sympozium Mosty slavilo kulatiny
Rubrika: 2005
Sympozium Mosty, které je nedílnou součástí mezinárodního stavebního veletrhu IBF Brno, se nyní konalo již po desáté. Podle slov odborníků je to vždy jedna z nejočekávanějších mostařských akcí. Za léta svého trvání přispěla k seznámení nejen technické veřejnosti s příklady projektů, které byly postaveny u nás i v zahraničí, ukázkami nových technologií a metod v mostním stavitelství a řešení teoretických či praktických problémů mostů. Letos byl první den třídenní konference veden jako komponovaný pořad pod taktovkou moderátorky Sabiny Laurinové a odborného garanta Františka Menšíka z Ředitelství silnic a dálnic v Brně.
První se svým příspěvkem a ukázkami tří největších mostů světa před publikum vystoupil profesor Jiří Studnička. Uvedl mimo jiné, že každý rekordní most bude jednou překonán. „Mostaři se stále snaží bourat staré rekordy v překonání největšího rozpětí zavěšených mostů. Nyní o to usilují v Číně s mostem Sutong (1 088m) přes řeku Yangtze a v Hongkongu s mostem Stonecutters (1.018m). Oba mají být dokončeny v roce 2008,“ řekl Studnička. Další zajímavostí byl fakt, že hlavně v Japonsku se stavějí obrovské mosty i pro celkem malý provoz.
Na Studničku navázal další z profesorů a mostních odborníků Jiří Stráský s představením čtyř velkých světových mostních děl. Hovořil například o spojnici měst San Francisko a Sacramento přes záliv Carguinez, který má délku skoro 2, 5 km a název Benicia Martinez, o patrovém mostu v Oaklandu a mostech Kiso a Ibi v Japonsku.
Přednášky na mostní konferenci byly pro odlehčení od náročných témat proloženy například působivým sestřihem dokumentů o zřícení některých velkým mostů ve světě a jeho příčinách a opět také žertovnými poznámkami vždy dobře naladěného pedagoga a mostaře Dušana Josefa. Odborný garant sympozia František Menšík také přítomným sdělil, že na konferenci dostal pozvání významný španělský inženýr, architekt a sochař Santiago Calatrava. Chvíli to vypadalo, že dotyčný opravdu dorazil a je očekáván za mikrofonem. Jenže pak se přítomným jen vtipně ukázala jeho tvář na promítacím plátně s tím, že mistr se bohužel omluvil.
Do skončení prvního dne se prezentovali ještě i zahraniční inženýři z Německa, Rakouska, Polska a Slovenska s úspěšnými a zajímavými díly a zkušenostmi ve svých zemích, Dušan Josef pohovořil o humanizaci mostních staveb, čili o důležité roli estetického hlediska, které bývá často opomíjeno.Další tři přednášející předvedli ukázky pozoruhodných mostních staveb v České republice a následoval diskuzní večer všech účastníků.
O dalších zajímavostech a příspěvcích ze sympozia budeme informovat v časopisu KONSTRUKCE 3/05.
Laurinová a Menšík uvádějí mostní konferenci.