Svaz podnikatelů ve stavebnictví jednal v Ostravě i v Praze
Rubrika: 2005
V Ostravě se sešli zástupci Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR (SPS) na svém prvním výjezdním zasedání. Zpestřením diskusních jednání byla exkurze do právě dokončovaného kolektoru, který pod městem buduje firma Ingstav Ostrava, dceřinná společnost firmy Tchas, společně s firmou Subterra. Náplní pražské schůzky exekutivy svazu a předsednictva odborového svazu Stavba byly zase informace o situaci v odvětví a prognóze dalšího vývoje.
Ostravské zasedání vedlo do podzemí
Prohlídky do podzemí se zúčastnil v Ostravě i prezident SPS a zároveň předseda představenstva konkurenční společnosti Hochtief VSB Václav Matyáš. Rozšíření kanalizačního systému je v současnosti největší stavbou v Ostravě. Je spolufinancováno z fondů Evropské unie a ministerstva životního prostředí. Kolektor o celkové délce téměř dva kilometry má šest těžních šachet o celkové hloubce 53,29 m s maximální hloubkou 10,98 m, kanalizační štolu dlouhou 111,60 m, 21 kolektorových komor o délce 191,94 m a 786 vrtaných kolektorových chrániček o délce 6 804,9 m. Tubus kolektoru měří 1 478,73 m. Stavba bude mít podíl na cíleném zvýšení podílu obyvatel ČR napojených na kanalizaci z 73,3 % na 80 %. Prezident Matyáš po exkurzi v kolektoru složil své konkurenci pochvalu. „Je velice náročné razit kolektor v náročných geologických podmínkách s minimálním nadložím. Firmy se s tím vším dokázaly vypořádat a po tom, co jsem viděl, hodnotím stavbu jako vysoce kvalitní. Kdyby chtěla jednou Ostrava stavět metro, nepotřebovala by k tomu ani Metrostav,“ uvedl Matyáš.
Předseda představenstva Správní rady společnosti Tchas Václav Daněk (zcela vpravo) popisuje trasu kolektoru
Václav Matyáš (zcela vlevo) poslouchá výklad generálního ředitele firmy Ingstav Karla Dolínka (zcela vpravo)
Účastnící exkurze v podzemí pod nejrušnější ostravskou křižovatkou ulic Českobratrská a Sokolská
V Praze s optimismem do budoucnosti
Současnou situaci ve stavebnictví zhodnotili odborníci jako velmi dobrou, předpověď dalšího vývoje pro letošní rok je také vidí příznivě s optimistickým výhledem do roku příštího. Probírala se i situace na českém stavebním trhu v souvislosti s dnes již více než ročním členstvím v Evropské unii. Tam stále přetrvává obrovský rozdíl mezi podmínkami, které mají zahraniční firmy při vstupu do České republiky, který je bezproblémový (naše strana je více než liberální) a na druhé straně při snaze našich firem prosadit se v zahraničí. Jde zejména o naše atraktivní sousedy, tedy Rakousko a Německo, kde by se české firmy rády prosadili, ale kam je prakticky úplně zamezen přístup. Proto se obě strany přítomné na jednání dohodly, že budou působit směrem k určité harmonizaci podmínek. Je nutné prosadit určitou ochranu českého trhu a vyrovnat tak podmínky pro vstup zahraničních firem k nám a našich firem do zemí EU.