STAINLESS 2015 – odborníky na ušlechtilé oceli hostilo výstaviště v Brně
Rubrika: 2015
Více než 140 firem z oboru korozivzdorných ocelí se ve dnech od 5. do 6. května představilo na brněnském výstavišti v rámci mezinárodního veletrhu STAINLESS 2015. Tato vysoce odborná, specializovaná akce má výjimečné postavení nejen ve střední Evropě, ale i v celoevropském měřítku, neboť stejně zaměřená výstavní akce je v Evropě již jen v holandském Maastrichtu.
Do Brna přijeli vystavovatelé z 23 zemí a oproti roku 2013, kdy se veletrh konal naposledy, se jejich účast zvýšila o 15 %. Rovných 77 % tvořili zahraniční vystavovatelé. Veletrh STAINLESS se tak přesunul do většího pavilonu V.
Kromě tradičních vystavovatelů z Německa, České republiky, Itálie či Polska zavítaly na veletrh rovněž nové firmy z Indie, Číny, Turecka a Španělska. Nejvíce zahraničních vystavovatelů – 36 firem, přijelo tradičně z Německa. Česká Republika byla zastoupena dvaatřiceti vystavovateli.
Nejvíce byly zastoupeny z oboru korozivzdorných ocelí. Více než 28 % vystavovatelů prezentovalo hutní výrobky z korozivzdorných ocelí a zastoupeny byly rovněž společnosti prezentující výrobky z tohoto materiálu. Spektrum využití těchto produktů je velmi široké. Zabírá prakticky všechny oblasti průmyslu – od stavebnictví, přes automobilový průmysl, až po zdravotnictví, sanitu, design či dekorace.
Součástí veletrhu STAINLESS byl i tradiční doprovodný program v podobě odborného semináře na téma Globální a regionální trendy v obchodu s korozivzdornou ocelí. Ze semináře vyplynulo, že evropský trh s nerezovou ocelí mírně poroste.
Současný trh s korozivzdornou ocelí je pod silným cenovým tlakem a současně velmi proměnlivý, ať už vlivem velmi nízkých cen niklu a dalších surovin, přebytku nabídky především z Asie nebo aktuálních opatření Evropské unie proti dumpingovým dovozům nerezové oceli z Číny a Tchaj-wanu. Jak v úvodu své prezentace konstatovala analyzátorka trhu Alina Racu ze společnosti SMI, celosvětový trh s nerezovou ocelí v letech 2000 až 2014 vzrostl o 6 %. V poslední dekádě trh zaplavily výrobky z Číny a na vzestupu jsou také další asijské země, což zřetelně ilustruje fakt, že z Asie dnes pochází 18 z 25 největších světových producentů nerezové oceli. Nicméně také evropská produkce se již dostala na úroveň předkrizových let a očekává další růst, mj. právě v souvislosti se zmíněnými antidumpingovými opatřeními proti dovozům korozivzdorné oceli z Číny a Tchaj-wanu. Cena této oceli je na evropském trhu o pětinu nižší než cena evropských producentů.