Skladování nebezpečných látek na pracovišti
Rubrika: PR
Pokud v rámci svého podnikání na pracovišti používáte a skladujete nebezpečné látky, měli byste striktně dbát na dodržování bezpečnostních předpisů a na splnění mnoha podmínek, které předepisují zákony.
V případě, že se chcete podrobně seznámit se všemi zákony a předpisy, které se týkají skladování nebezpečných látek, je vhodné prostudovat následující právní předpisy:
- Zákon č. 133/1985 Sb. o požární ochraně;
- Zákon č. 258/2000 o ochraně veřejného zdraví;
- Zákon č. 185/2001 Sb. o odpadech;
- Zákon č. 262/2006 Sb. v zákoníku práce;
- Zákon č. 309/2006 Sb. o zajištění dalších podmínek BOZP;
- Nařízení vlády č. 180/2015 Sb. o zakázaných pracích a pracovištích;
- Vyhláška č. 383/2001 Sb. o podrobnostech nakládání s odpady;
- Vyhláška č. 432/2003 Sb., kterou se stanoví podmínky pro zařazování prací do kategorií.
Jaké jsou nejdůležitější povinnosti, na které v souvislosti se skladováním nebezpečných látek na pracovišti podle zákona určitě nesmíte zapomenout?
Každopádně musíte pro své zaměstnance vypracovat písemné pokyny pro nakládání s nebezpečnými látkami – podle § 44a odst. 7 zákona č. 258/2000 Sb., pro látky vysoce toxické, toxické, žíravé, karcinogenní, mutagenní, toxické pro reprodukci, které musíte projednat s orgánem ochrany zdraví.Potřebné informace o nebezpečnosti látek, o správných způsobech skladování, postupech poskytnutí první pomoci a další související informace získáte z bezpečnostních listů, které vám na vyžádání poskytne každý dodavatel. Všechny tyto informace musíte také (podle článku 35 Nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 1907/2006 REACH) zpřístupnit na pracovišti.
Vaši zaměstnanci musí být dostatečně poučeni o nakládání s nebezpečnými látkami podle § 103 odst. 2 zákona 262/2006 Sb. V oblasti požární ochrany zejména v souvislosti s nebezpečím výbuchu, požáru a zákazy manipulace s otevřeným ohněm a kouření. V oblasti bezpečnosti práce v souvislosti s problematikou úrazů při ruční manipulaci a ochranou před pády osob i skladovaných materiálů. V oblasti ochrany zdraví s důrazem na větrání, ukládání v originálních baleních, značení obalů a zákaz konzumace jídla a pití na pracovišti. V rámci ochrany životního prostředí je důležité se zaměřit na zamezení úniku do kanalizace či volné přírody, včetně stanovení postupů při likvidaci úniků a úkapů.
Při zajištění poučení zaměstnanců určitě nezapomeňte ani na ustanovení o zakázaných pracích pro mladistvé, těhotné ženy, kojící zaměstnankyně a matky do konce 9. měsíce po porodu – podle nařízení vlády č. 180/2015 Sb.
Pokud pracujete s vysoce toxickými látkami, vaši zaměstnanci musí být poučeni fyzickou osobou, odborně způsobilou, například chemikem nebo doktorem, podle § 44b odst. 1 zákona č. 258/2000 Sb.
Kromě informovanosti a proškolení zaměstnanců je vaší povinností zajistit na pracovišti pro skladování nebezpečných látek vhodné osvětlení, větrání a především speciální vybavení pracovních prostor. Při zajištění tohoto vybavení doporučujeme zvolit jako dodavatele některou ze specializovaných firem, které zajistí, že vybavení pro skladování nebezpečných látek bude splňovat všechny technické a legislativní požadavky. Jednou z takových firem je například KAISER+KRAFT, která vám poskytne kromě široké nabídky potřebného vybavení, také odborné poradenství. Specialisté na skladování nebezpečných látek zhodnotí všechna specifika a potřeby vašeho provozu, navrhnou a dodají vám pro skladování nebezpečných látek to nejvhodnější vybavení.
Z hlediska vhodného vybavení pro skladování nebezpečných látek na pracovišti je důležité zajistit v první řadě bezpečnostní a přepravní nádoby pro bezpečný transport nebezpečných kapalin a zboží na veřejných a interních dopravních komunikacích, a také pro bezpečné skladování, dávkování a likvidaci hořlavých a agresivních látek, kyselin a louhů.
Pro vypouštění, přečerpávání a stáčení chemikálií, kyselin nebo louhů jsou určena speciální čerpadla, která při zacházení s nebezpečnými kapalinami zajišťují maximální bezpečnost.
Pokud se ve vašem provozu provádí čištění drobných součástí, částí strojů, povrchů a nástrojů, vyplatí se investice do čističek drobných součástí nebo čisticích stolů.
Jestliže v provozu hrozí únik nebezpečných látek, je nutné zajistit zařízení pro prevenci těchto úniků a také vše pro zachycení a likvidaci nebezpečných kapalin v případě úniku. Pro tyto účely slouží široký sortiment sorpčních prostředků od jednoduchých sorpčních textilií až po kompletně vybavenou mobilní havarijní stanici.
Pro snadnou a bezpečnou přepravu těžkých sudů a manipulaci s nimi slouží zařízení pro jejich zvedání, otáčení nebo vyprazdňování. KAISER+KRAFT nabízí rudly a vozíky pro sudy a plynové láhve, s integrovanou záchytnou vanou nebo bez, zvedače sudů s pumpovací ojí či sklápěče sudů. Vše s možností volby vhodné nosnosti a se zajišťovacími prvky proti posunu či pádu.
K bezpečnému skladování nebezpečných látek využijte speciální skříně na nebezpečné látky. U výrobců naleznete mnoho výrobků od skříní na chemikálie až po skříně na láhve s plynem.
Pokud ve výrobě manipulujete s problémovými kapalinami, v nabídce je široký sortiment záchytných van – buď ve speciálním provedení pro palety nebo pro skladování sudů, pojízdné či stohovatelné, s plochou nebo univerzální vanou pro malé nádoby. Záchytné vany jsou nezbytné ve všech oblastech průmyslu, kde dochází k manipulaci s pohonnými hmotami, chladivy, mazivy, oleji, laky, louhy nebo kyselinami.
Finální výběr a kombinaci speciálního vybavení výrobního provozu pro skladování nebezpečných látek nejlépe zajistíte ve spolupráci se zkušenými odborníky z firem, které mají s vybavením takových provozů mnohaleté zkušenosti. Kromě pomoci s výběrem speciálního vybavení v souladu s platnými předpisy a normami, vám poskytnou odbornou pomoc i při instalaci, údržbě a samotném provozu zařízení. Takovými odborníky jsou i zkušení profesionálové ze společnosti KAISER+KRAFT, kteří vám zajistí komplexní servis v průběhu procesu zařizování i následného provozu vaší výroby.