KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    2005    Širší záběr časopisu - Bude také dřevo

Širší záběr časopisu - Bude také dřevo

Publikováno: 21.8.2005, Aktualizováno: 23.12.2008 15:45
Rubrika: 2005

S vývojem celkového záběru našeho časopisu souvisí i postupná orientace na další druhy stavebních materiálů. Před časem to byl hliník, sklo a korozivzdorná ocel. Nyní jsme se rozhodli průběžně informovat také o dřevu, které je dlouhodobě široce užívaným stavebním materiálem od počátku vzniku lidstva.

Dřevo má podle odborníků proti jiným materiálům řadu výhod. Je poměrně pružné, lehké a snadno se zpracovává. Manipulace s ním je vcelku jednoduchá. Má však také řadu nedostatků. Je nestejnorodé, má různé mechanické vlastnosti – dané druhem dřeviny, místem růstu nebo směrem dřevních vláken. Mění rozměry i tvar vlivem sesychání (bobtnání), bortí se, vznikají v něm trhliny, nepříjemné jsou i zásmolky, vypadavé suky a okolnosti další. Bez chemického ošetření málo odolává náporu dřevokazných hub.

ZÁKLADNÍ ČLENĚNÍ
Tuzemská dřeva jsou jehličnatá a listnatá, další kategorií jsou dřeviny exotické jako teak, eben, sekvoj, abachi, gabon, mahagon, palisandr a další. Jehličnaté dřeviny nejsou nikdy zřetelně pórovité, letokruhy mají velmi dobře znatelné, nemají dřeňové paprsky a naopak mají pryskyřičné kanálky. Listnaté dřeviny mají anatomickou skladbu složitější.
Dřevo má všechny druhy dřevních buněk, letokruhy nebývají ostře a zřetelně označeny a mají jasné dřeňové paprsky. Jehličnatá dřeva jsou především borovice, jedle, modřín, smrk a tis. Borovice má velký obsah pryskyřice, takže se špatně moří a leští. Jedle má naopak pryskyřice málo, snadno se bortí a její zpracování je poměrně obtížné. Modřín je velmi trvanlivá dřevina s vysokým obsahem pryskyřice a časem hodně tmavne. Smrk je hrubě vláknitý, dobře se zpracovává a pracuje vcelku málo. Tis má dřevo velmi husté, tvrdé a těžké. Špatně se štípá a opracovává, po namoření se jím dá napodobit exotický eben. Dřev listnatých je oproti jehličnatým podstatně více. Jde především o nejvíce rozšířený dub, buk, břízu nebo akát. Ale patří sem i habr, hloh, jasan, hrušeň, javor, jilm, lípa, olše, ořešák, švestka, topol, třešeň či zimostráz. Mnohé z nich se vyskytují v několika druzích. Jejich mechanické vlastnosti jsou velmi různorodé. Například lípa má dřevo stejnoměrně husté a velmi měkké, snadno štípatelné. Naopak jilm je dřevo husté, tvrdé, těžké a špatně štípatelné, s dlouhodobou životností. Javor má vlastnosti podobné. Velmi užívanými dřevinami je buk a dub, zejména pro vysokou pevnost a dlouhou životnost.

ROZSAH POUŽITÍ
I v době masivního využívání oceli, betonu a dalších materiálů zůstává dřevo nezbytným stavebním materiálem. Používá se v nejrůznějších podobách ve formě hranolů, desek až po prostorová bednění z aglomerovaných dřevěných materiálů. Při výběru konkrétního druhu dřeva je nutné brát v úvahu vady, které mohou později působit problémy. Jde zejména o vady tvaru kmene jako jsou křivost, sbíhavost, boulovitost, kořenové náběhy nebo excentrický růst. Další problémy mohou dělat dvojitá dřeň, vnitřní běl, točitost, křemenitost, zásmolky a vypadavé suky, ale také trhliny nebo vady, způsobené dřevokaznými houbami a hmyzem. K fyzikálně-mechanickým vlastnostem dřeva se budeme v příslušné rubrice postupně vracet.

Bookmark
Ohodnoďte článek:

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

V Jihlavě vyrostla nová hala (42x)
Ve čtvrtek 5. května byla slavnostně přestřižena páska v prostoru nové výrobní haly společnosti Bosch Diesel v Jihlavě &...
Ve Znojmě vyrostla další prodejní hala (38x)
Další prodejnu na Českém trhu otevřela společnost bauMax. Jedná se už o pětadvacáté prodejní místo. Celkem má obchodní ř...
Předvánoční dárek pro pražské řidiče: silniční estakáda Krejcárek (33x)
Dva týdny před očekávaným termínem, 1. prosince, byla zprovozněna uvedena do provozu silniční estakáda Krejcárek –...

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice