Seminář Přechod k normě EN 1090 překvapil vysokou účastí
Rubrika: 2010
Seminář Přechod od národních norem k jednotné normě EN 1090 pro provádění ocelových a hliníkových konstrukcí proběhl koncem března v Konferenčním centru VŠCHT v Praze. Odborná akce nabídla nejen pohled českých odborníků, ale poskytla i inspiraci ze zahraničí – ze sousedního Německa. Semináře, který pořádal Svářečský vývojový a výukový ústav SVV Praha, s.r.o., se zúčastnilo 102 odborníků.
Seminář byl určen pro svářečské podniky, které svařují ocelové a hliníkové konstrukce. Účastníci semináře byli podrobně informováni o předpokládaném zavádění normy EN 1090 se zaměřením především na oblast německého trhu. Akce byla cílena na vedoucí pracovníky z oblasti kvality a svářečské výroby, na svářečské dozory u firem, jejichž odběratelé vyžadují doložení certifikace pro svařování ocelových a hliníkových konstrukcí. Výstupním dokumentem pro všechny posluchače bylo osvědčení o absolvování semináře.
Zahraniční host semináře prof. Dr. Ing. Gerd Kuscher (GSI/ SLV Hannover) vystoupil s referátem o normách DIN EN 1090-1 a DIN EN 1090-2, náhradách za DIN 18800-7, CE - značce a WPK (FPC). „Z dvaceti značek chromových ocelí jsou v Německu povoleny pouze dvě… Ty ostatní nejsou použitelné pro stavební konstrukce,“ sdělil Gerd Kuscher.
Ing. Milan Kučera (SŽDC, s.o.) se věnoval požadavkům SŽDC, s.o. pro dodávky mostních ocelových konstrukcí. „Kontrola projektů není řádně prováděna,“ řekl Ing. Kučera a dodal: „ Zkušenosti ukazují, že způsob prověrek certifikačních orgánů je různý a nemusí vypovídat o kvalitě prací na stavbách.“
Ve své druhém příspěvku podal prof. Dr. Ing. Gerd Kuscher souhrnný obraz norem v oblasti ocelových konstrukcí, detailně se věnoval normě EN 1090-1 až 3, (DIN) EN 1090-2, provádění nosných ocelových konstrukcí a požadavkům na svářečský podnik. K problematice získání certifikátu řekl: „Certifikát se týká oprávnění výrobce a svářečského dozoru. Jestliže svářečský dozor opustí firmu, přestává mít firma platný certifikát. Z toho vyplývá, že svářečský dozor má ve firmě vysoké postavení.“ „V Německu je při svářečské zkoušce požadována jak praktická, tak teoretická zkouška. Pokud naše firma přijme zahraniční svářeče, musejí být přezkoušeni z praktických dovedností i z teorie,“ zdůraznil prof. Kuscher.
S referátem věnujícím se Novelizaci normy ČSN 732603 Provádění ocelových mostních konstrukcí vystoupila Ing. Miloslava Pošvářová (MOTT MACDONALD Praha s.r.o.). Zabývala se zejména vadami, které se často objevují při provádění mostních konstrukcí. „Čím delší je prodleva mezi tím, než se použije vyrobený plech, tím vyšší je nebezpečí vzniku vad na tomto výrobku. Veškeré plechy by se měly kontrolovat před tím, než se přejímají,“ řekla Ing. Pošvářová. „ Mosty je třeba udržovat a kontrolovat. Potřebujeme trvalou činnost stavebního dozoru jak při výrobě, tak při výstavbě mostů,“ sdělila Ing. Pošvářová.
Shrnutí veškerého informačního dění na semináři poskytl jednatel SVV, s.r.o. Ing. Pavel Flégl. „Evropská norma je vždy kompromisem mezi nejvyspělejšími a nejslabšími zeměmi v Evropě. Proto není tak přísná jako národní normy některých zemí. Je tudíž nutné podpořit Evropskou normu národními normami,“ podotkl Ing. Flégl.