Sekyra Group vyvrací mylné interpretace zprávy NKÚ o budově technické knihovny
Rubrika: 2011
Zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu, označující stavbu Národní technické knihovny v Dejvicích za předraženou, je v některých částech nepřesná a zavádějící. Navíc média tuto zprávu ještě hrubě dezinterpretovala a vytrhují některé skutečnosti z kontextu. Společnost Sekyra Group uvádí tvrzení zprávy na pravou míru.
Financování
Ve zprávě NKÚ se tvrdí, že stavba nebyla financována, jak je obvyklé, klasickou veřejnou zakázkou, ale s pomocí strategického partnera, což stavbu proti plánu neúměrně prodražilo.
Soukromým partnerem projektu byla společnost ze skupiny Sekyra Group. Způsob financování, tedy úvěr od soukromého subjektu na dobu 7 let bez jakéhokoliv zajištění, byl ve své době unikátní, a přesto v konečném důsledku velmi efektivní. Konkrétně celkové finanční náklady, včetně nákladů na požadované bankovní záruky, činí v průměru 3,386 % p.a., při sedmileté fixaci sazby! Po dobu výstavby byla aplikována sazba 4,37 % p.a., od předání stavby do jejího splacení pak sazba 2,02 % p.a. Máme zato, že podmínky financování jsou vysoce tržní, resp. nejlepší dosažitelné na bankovním trhu.
Cena stavby
Zpráva NKÚ mluví o navýšení nákladů výstavby o 30 %, toto číslo se však v médiích objevuje vytržené z kontextu. Sama zpráva totiž uvádí, že se nejedná o reálné navýšení nákladů v průběhu výstavby, ale o navýšení oproti rozpočtovaným odhadům z roku 2000, resp. 2003. K tomu došlo kvůli navýšení DPH o 14%, které ovšem Sekyra Group státu v celé výši odvedla, dále proto, že původní odhad byl zpracován v cenové úrovni roku 2000, a konečně přesunem parkoviště ze samostatného nadzemního objektu do podzemí. Veškerá tato navýšení ceny se udály před vstupem soukromého partnera do projektu. Od vstupu soukromého partnera, tedy Sekyra Group, do projektu, nedošlo k žádnému navýšení nákladů a smlouva byla splněna řádně a včas. Cena stavby navýšena nebyla, přestože některé její části jsou oproti plánu kvalitnější a dražší (například kalená skla na fasádě, která nebyla požadovaná, ale pro funkčnost byla nezbytná, stála o cca 17 milionů Kč víc, silnoproudá část o cca 13 milionů víc). Tyto rozdíly společnost Sekyra Group již nedoúčtovala a plně nesla náklady sama, což považujeme za jev unikátní, prokazující efektivní přínos přenosu rizika na soukromý subjekt.
NKÚ ve své zprávě srovnává jednotkové náklady na zajištění Justičního areálu v Brně s jednotkovými náklady na výstavbu Národní technické knihovny. Máme zato, že knihovna je velmi specifická, jednak jako stavba sloužící veřejnosti, jednak pro své vysoké nároky na skladování a současně operativní přístupnost velkého objemu knižního fondu, takže toto zjednodušující srovnání není možné. Navíc v případě knihovny byla zakázka širší o zajištění financování a projektovou přípravu.
Stavba knihovny je výjimečná, má například unikátní nosnou kostrukci z předpínaného betonu, aby bylo možné dosáhnout rozteče sloupů až 15 m. Za svůj efektivní energetický koncept posbírala řadu ocenění a stala se referenční stavbou České rady pro šetrné budovy. Architektura stavby je také výjimečná. Jsme připraveni předložit veškeré podklady pro provedení nezávislého technického auditu, který prokáže, že stavba není „ošizena“ a že finanční prostředky byly skutečně vynaloženy účelně, tedy s cílem o dosažení co nejvyšší kvality a efektivního provozu, tedy minimalizace budoucích nákladů.
Cena nábytku
Zpráva NKÚ poukazuje na nehospodárnost ve volbě volného inventáře stavby, konkrétně zmiňuje cenu čtenářského stolu pro 24 osob za 449.288 Kč, cenu čtenářského stolu pro 6 osob za 31.956 Kč a cenu čtenářské židle 8.233 Kč.
Ve skutečnosti tyto položky předražené nejsou. Jde o součástí inventáře veřejné části a požadavky na takto intenzivně užívaný inventář veřejných budov jsou specifické. Zásadními požadavky jsou renomovaný výrobce, garantující, že minimálně po dobu deseti let zachová výrobní řadu daného typu výrobku, a desetiletá záruční lhůta, která znamená nahrazení poškozeného inventáře novými kusy zdarma. Zmiňovaný a hojně citovaný stůl za 449.288 Kč má rozměr 11,2 na 1,8 m, zmíněnou garanci 10 let, je určen pro ergonomicky komfortní zasedání 24 osob, je plně vybaven rozvody elektrické energie i počítačové sítě a v celé stavbě jsou dva kusy. Jen 79 kusů inventáře veřejné části z přibližně 8.000 položek inventáře stojí přes 100.000 Kč, a to téměř výlučně právě velké čtenářské stoly, výdajové pulty nebo recepční pulty, vše navíc v cenách včetně DPH.
Na dodávku nábytku proběhlo samostatné výběrové řízení, jehož zadání i výsledky jsme připraveni předložit k nezávislému auditu.
Prodloužení výstavby
V žádném případě nedošlo k prodloužení výstavby oproti termínům zakotveným ve smlouvě o dílo mezi Státní technickou knihovnou a Sekyra Group. NKÚ poukazuje na prodloužení termínů realizace před vstupem Sekyra Group do projektu, které bylo dáno zejména dobou projednání investičního záměru a následně časem věnovaným projektové přípravě a získávání příslušných povolení. Od okamžiku vstupu Sekyra Group do projektu byl harmonogram plněn, včetně plnění dílčích milníků. Bezprostředně po vstupu do projektu začala příprava zahájení stavby a související prováděcí dokumentace a během tří měsíců začala vlastní výstavba, která byla fakticky dokončena před smluvním termínem.
Stanovisko Sekyra Group
Stavba byla pro skupinu Sekyra Group referenční zakázkou s prvky financování PPP (Public Private Partnership – partnerství veřejného a soukromého setkoru, výhodné mj. proto, že neposiluje zadlužování státu). I proto jsme velmi dbali na efektivní vynaložení finančních prostředků a úspěch této investiční akce, která byla až dosud velmi kladně hodnocena odbornou i laickou veřejností. Uvedené dezinterpretace faktů tedy nepoškozují jen pověst této konkrétní stavby, ale i celý koncept ve světě mnohokrát vyzkoušené a fungující spolupráce veřejného a soukromého sektoru, tedy projektů PPP.
Budova posbírala řadu ocenění odborné veřejnosti, která dokládají, že návrh a provedení stavby odpovídají těm nejvyšším estetickým a technickým nárokům. Stavba je dokonale promyšlená a provedená tak, aby minimalizovala provozní náklady, ať již jde o náklady na spotřebu energií, nebo o náklady na údržbu a opravy.
Kompletní text zprávy NKÚ je ke stažení ZDE.