Protikorupční balíček - výzva vládě k jeho doplnění
Rubrika: 2009
Česká komora architektů (ČKA) se před třemi měsíci odhodlala reflektovat neutěšený stav veřejných financí, deficit transparentnosti při zadávání veřejných zakázek, lehkovážné nakládání s penězi a stále sílící podezření o velmi rozsáhlém koruptivním chování a přešla do jisté ofenzívy.
Poukázala na dávno známý nástroj, který takové praktiky a jednání znesnadňuje. Přitom jde o nástroj osvědčený a hojně užívaný ve většině vyspělých zemí. Je jím architektonická soutěž. Vyvstal paradox - čím více roste povědomí o rozšíření neprůhledných praktik, tím méně pravých architektonických soutěží veřejní zadavatelé v České republice organizují.
Česká komora architektů poprvé zřetelněji vystoupila se všeobecnou aktivní výzvou vůči všem politickým stranám. Slibovala si od tohoto pokusu přispět ke zlepšení situace. Některé ze stran výzvu reflektovaly a tři z nich dokonce zaslaly písemnou reakci svých předsedů. Jistě jim za to náleží dík a podmíněné uznání. Uznání je dosud jen podmíněné právě proto, že jejich postoj k této věci je stále jenom povšechný a málo konkrétní.
Vzhledem k tomu, že se „zájem“ o protikorupční aktivity nese napříč politickým spektrem, dovolujeme si vládě doporučit, aby do svého tzv. protikorupčního balíčku zařadila podporu architektonických soutěží jako cestu transparentního způsobu k zadávání veřejných zakázek na projektové práce. Zadávání veřejných zakázek je jednou z hlavních oblastí, kde se disponuje s veřejnými penězi, veřejným prostorem a veřejným očekáváním. Zadávání většiny projektových prací se děje buď ve výběrových řízeních s úzkým okruhem účastníků, někdy dokonce přímo z volné ruky, což je škoda a újmou veřejného zájmu. Věřme, že ODS i ČSSD si problematiku zatím „slovy“ uvědomují a průhlednost při zadávání veřejných zakázek považují za základní kámen protikorupčního balíčku, stejně jako boj proti klientelismu, daňovým únikům a praní špinavých peněz. Česká komora architektů opět požádá dvacet politických stran k zařazení architektonických soutěží do jejich politických programů a věří, že jejich iniciativa bude mít konkrétní a efektivní dopad. Budeme usilovat o trvalý a plodný dialog.
ČKA zatím vykonala určitý kus práce. Podařilo se zpřesnit statistiku soutěží u nás i v zahraničí, analyzovat konkrétní případy prohospodaření veřejných prostředků, průběh zadávání veřejných zakázek a dále v této činnosti pokračujeme. Snažíme se v perspektivě příštích měsíců vytvořit přehlednou mapu, jak a kde byl tento veřejně prospěšný nástroj transparentnosti v posledních dvaceti letech použit (státní správou i samosprávou), aby byla jasná konkrétní zodpovědnost. Již teď můžeme říci, že v ČR proběhlo v roce 2008 pouhých deset architektonických soutěží. Pravděpodobně jen ze tří z nich by mohla vzejít veřejná zakázka. Přitom bylo v roce 2008 zadáno přes jeden a půl tisíce zakázek na projektové práce.
Dovolujeme si tedy apelovat na vládu a politické strany, aby přijaly opatření, která architektonické soutěže podpoří a díky kterým si veřejní zadavatelé tyto principy osvojí a budou je uplatňovat. V jednom z více úseků tak vyjdou vstříc silným tužbám veřejnosti.