Přírodovědecká fakulta UP v Olomouci bude do dvou let sídlit v nové budově
Rubrika: 2006
Poklepem základního kamene byla 12. září zahájena výstavba objektu Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Dodavatelem stavby je Sdružení společností Hochtief VSB a Tchas. Datum dokončení je stanoveno na 30. června 2008.
Poklepání základního kamene
Nová fakulta bude stát na kvalitním pozemku v centru města v lokalitě zvané Envelopa. V okolí jsou již dva objekty Přírodovědecké a Právnické fakulty a koleje univerzity, nedaleko je také Filozofická a Pedagogická fakulta a rektorát univerzity. Stavba tedy ideálně zapadá do celého vzdělávacího komplexu v centru města.
Šestipodlažní budova Přírodovědecké fakulty dostane podobu protáhlého kříže, přičemž hlavní část pozemku zůstane nezastavěná a bude sloužit jako park. V místě křížení vznikne uvnitř budovy centrální atrium s kruhovým světlíkem, které bude mít komunikační funkci. Objekt bude přes 200 m dlouhý a asi 25 m vysoký. V suterénu budou garáže.
Za vstupem do budovy najdou místo informační pult objektu, studijní oddělení, blok seminárních místností, bufet a technické zázemí. V přízemí budou zejména větší výukové prostory s prosklenými fasádami, které poskytnou příjemný pohled do parku. V prvním a druhém patře vzniknou společné učebny. Další tři patra budou věnována vždy jednomu studijnímu oboru – chemii, fyzice a matematice. V prostorech pro chemické laboratoře je pamatováno na bezpečnostní sprchy (je jich třeba např. při potřísnění nebezpečnou látkou). Poslední podlaží je navrženo jako ustupující, aby objekt působil celkově nižším dojmem. Místo zde najde děkanát fakulty, kabinet výuky jazyků, informační centrum a kafetérie, která umožní výstup na terasu.
Vizualizace budoucího objektu
Na jihovýchodní, prosluněnější straně objektu vyrostou sály s větší hloubkou, např. laboratoře, zasedací místnosti nebo počítačové učebny. Naopak na severozápadní straně budou menší místnosti, např. kabinety pedagogů.
Objekt Přírodovědecké fakulty UP v Olomouci se od podobných liší tím, že se uživatelé nebudou pohybovat v koridorech, ale spíše po společných halových chodbách se skříňkami studentů podél stěn a malými respirii. Vzhledem k umístění řady strojů a přístrojů se v budově počítá s kročejovou izolací podlah, aby nebyly přenášeny vibrace a hluk.
Zdroj: tisková zpráva Hochtief VSB a Tchas