Použití kamene pro obklad fasády
Rubrika: PR
Fasáda je základní estetickou dominantou každé stavby. Způsobů, jak ji lze dekorovat je mnoho. Od klasických omítkovin přes marmolity, dřevěné latě, skleněné prvky až ke kamenným obkladům. A právě o kameni, coby obkladovému fasádnímu prvku, bude tento dnešní článek.
V první řadě je nutné zmínit, že pod pojmem kamenný obklad se nemusí nutně skrývat pouze obklad z pravého přírodního kamene. Může jít také o věrohodný umělý kámen. Čili o obklady lité z betonu. Dá se říct, že dnes už podíl na trhu přírodního a umělého kamene v rámci fasád činí asi poměr 60/40 ve prospěch umělého kamene. Obojí má své pro a proti a určitě stojí za zmínku si je vyjmenovat.
Obklady z kamene jsou tenké řezané pásky kamene, které jsou k sobě slepeny epoxidovým lepidlem do přesných formátů. Ty jsou nejčastěji ve tvaru „Z“, čímž dochází k minimalizaci viditelnosti spojů. Vstupním kamenem jsou nejčastěji různé druhy kvarcitů, břidlic či pískovců nebo mramorů. Největším plusem těchto obkladů je rozhodně jejich estetická jedinečnost neboť každý kousek kamene z přírody je jiný, kdežto imitace bude vždycky mít nějaké opakování. Životnost obložení je dána životností lepidla a dalších souvisejících konstrukcí. Kámen jako takový přežije svého majitele.
Imitace kamene, někdy označována jako umělý kámen, je betonový konglomerát obsahující lehčenou betonovou směs s kamenivem. Tyto obklady vznikají pomocí lití betonu do přesných PU forem. Tyto formy jsou získávány odlitím pravých kamenů z přírody. Díky této technologii jsou na imitacích kamene zachyceny i ty nejjemnější kapiláry a vlásečnice pravých kamenů. Beton je probarvený pomocí pigmentu a obklad je následně ručně dobarvován ještě i povrchově. Výhoda tkví v neuvěřitelně široké paletě výběru dle různých stupňů plastičnosti, hmotnosti a odstínových variací. Cenové relace jsou u umělého kamene povětšinou nižší než u přírodních kamenů, ale nemusí to být pravidlem. Nevýhoda spočívá v postupném blednutí barev vlivem slunce na úkor času. Většinou se uvádí garance stálobarevnosti v řádu 10 až 35 let.
Co se týče montáže obkladu, tak ta se může lišit dle celkové skladby konstrukce. Tedy samotné lepení jednotlivých dílců bude probíhat obdobně, ale lišit se bude příprava podkladní plochy. Obklady lze aplikovat na zateplené fasády, odvětrávané fasády, Fermacell či Cetris desky, ale podmínkou je vždy přistupovat individuálně k přípravě podkladu a řídit se projektovou dokumentací a statickým výpočtem. Cílem je zajistit dostatečnou stabilitu podkladní plochy tak, aby byla schopna pojmout hmotnost obkladu.
Úspěšným nalepením kamene práce ještě nekončí. Ačkoliv lze o obkladech říci, že jsou takřka bezúdržbové, nemělo by se zapomínat na impregnaci. Ta se použije zejména tam, kde je obklad vystaven povětrnostním vlivům (déšť, sníh…) a to je tedy hlavně na fasádě. Impregnace, nebo též hydrofobizace, vytvoří na obkladu neviditelný film, který zajišťuje nenasákavost. Tím lze předejít tvorbě mechů, výkvětů a různých změn barev. Pak již bude vaše realizace úspěšná.