Podlahové vytápění a výběr vhodné podlahové krytiny
Rubrika: PR
Podlahové vytápění patří do skupiny velkoplošného vytápění, kam patří také stěnové a stropní vytápění. Pro velkoplošné vytápění je otopnou plochou nejčastěji některá ze stěn ohraničujících vytápěný prostor, tedy strop, stěny nebo podlahy.
Vytápěný prostor získává teplo od velkoplošného vytápění převážně sáláním. Podíl tepelného toku sáláním u stropního vytápění je kolem 80 %, u stěnového 65 % a u podlahového 55 %. Záleží na konstrukčním provedení otopné plochy, nabízí se možnost teplovodní nebo elektrické, akumulační nebo přímotopné.
Jak to funguje?
Teplo se do vytápěného prostředí dostává sáláním a tak dochází ke zvýšení vnitřní povrchové teploty stavební konstrukce, a to na takové hodnoty, které jsou vyšší než teplota vzduchu. Vzduch se ohřívá od sálající a osálené plochy. Tolik důležitá otopná plocha může být součástí stavební konstrukce nebo vytvořená jako samostatná otopná plocha.
Pro vnitřní tepelnou pohodu je důležitým faktorem prostorové rozložení teplot ve vytápěné místnosti. To nejlépe zvládá podlahové vytápění, ať už je uložené vertikálně nebo horizontálně. Ideální průběh teplot u podlahového vytápění je u obou typů - teplovodního i elektrického.
Teplovodní nebo elektrické
Prodejci i odborníci na vytápění doporučují spíše podlahové vytápění teplovodní. Jedná se o nízkoteplotní vytápění, které je méně náročné na palivo na ohřev vody, trubky se přizpůsobí různým tvarům místností a vyplní každý kout.
Obava z prasknutí trubek je v současné době naprosto zbytečná a prasknutí rozhodně nehrozí. Díky kvalitní použitým materiálům mohou prodejci garantovat životnost trubek na 50 a více let. Životnost celého systému tak dosahuje desítek let.
Elektrické podlahové vytápění využívá vyhřívací rohože nebo kabely, které jsou položené pod podlahou. Jelikož je elektřina dražší než voda, je dobré zvolit tento systém jak topení doplňkové. Elektrické podlahové vytápění může být zabudováno do betonové desky nebo tzv. suché montáži, nebo pod plovoucí podlahy.
Jakou podlahovou krytinu?
Vybrat a nainstalovat správné podlahové vytápění je jen polovina úspěchu, tou druhou je vhodně vybraná podlahová krytina. Základem je, aby měla nízký tepelný odpor. Tepelný odpor podlahové krytiny je nutné znát již při dimenzování podlahového vytápění.
Hodnota tepelného odporu má výrazný vliv na teplotu otopné vody a rozteč potrubí topného systému v případě teplovodního podlahového vytápění. Hodnota tepelného odporu musí být do 0,5 K/W na metr čtvereční.
Ideální tepelné vodivosti dosahuje keramický dlažba. Nevýhodou je, že se nehodí do všech typů místností. Vhodná je do vstupních hal nebo koupelen, kde jistě teplo od nohou ocení každý. Stejně vhodné jsou kamenné, betonové nebo cihelné dlaždice.
V případě, že chcete zkombinovat podlahové vytápění s dřevěnou podlahou je důležité vybrat vhodný typ dřeviny a zvolit správnou pokládku dřevěné podlahy. Dřevěná krytina může být masivní, dvouvrstvá, třívrstvá a musí být pevně fixovaná k podkladu nebo v podobě plovoucí podlahy.
Nabízí se také možnosti jako lepený korek, plovoucí laminátová podlaha nebo lepená marmolea a PVC. Vždy tak záleží na způsobu pokládky. Obecně je potřeba dbát na to, aby pokládka probíhala podle platných norem ČSN EN 1264 a ČSAN EN 50350. Odpovídající údaje jsou na obalu výrobku.