Pasivní domy – stavby budoucnosti
Rubrika: 2005
Centrum pasivního domu a Pasivní dům pořádají první ročník mezinárodní konference Pasivní domy 2005. Akce se uskuteční ve dnech 18. a 19. října 2005 v Kongresovém centru v Brně. Konference Pasivní domy 2005 je určena především odborníkům zabývajícím se výstavbou, tj. architektům, projektantům, zaměstnancům stavebních firem, výrobcům stavebních prvků, developerům, studentům stavebních a architektonických fakult, akademické veřejnosti, a také laické veřejnosti, zaměstnancům státní správy a potenciálním investorům.
Co je to pasivní dům?
Pasivní domy jsou budovy zajišťující příjemné vnitřní prostředí v létě i v zimě bez použití klasického vytápěcího systému. Oproti stávajícím budovám, které jsou spíše tepelnými zářiči, spotřebují o 85 až 90 % méně energie. Oproti novostavbám splňujícím současné národní normy a předpisy činí tato úspora až tři čtvrtiny. V současnosti vývoj v této oblasti probíhá nejrychleji v Německu a Rakousku, u našich nejbližších sousedů, kteří mají obdobné klimatické podmínky a kde jsou velmi podobné stavební tradice.
Koncept pasivního domu lze aplikovat na nejrůznější typy budov. V Německu i Rakousku jsou úspěšně realizovány školy, výrobní haly, kancelářské budovy, tělocvičny, a samozřejmě v největší míře bytové a rodinné domy. koncept lze aplikovat i na rekostrukce. Rozvoj výstavby pasivních domů v Německu i v Rakousku je velmi podobný, i když v Rakousku začali o pět let později. Počet nově postavených pasivních domů se každým rokem zdvojnásobuje, v současnosti je v Rakousku 950 pasivních domů. V roce 2010 očekávají 12 000 pasivních staveb.
V době vzrůstajících nároků na kvalitu bydlení je především velmi důležitá pohoda prostředí. Větrací systém neustále zajišťuje čistý čerstvý vzduch v celém domě, aniž by vznikal průvan. Díky vzduchotěsné obálce budovy bez tepelných mostů a díky neustálému větrání zůstávají konstrukce suché a bezporuchové. Vše dohromady zvyšuje kvalitu bydlení a hodnotu nemovitosti. Podstatné jsou detaily:
- vysoce kvalitní tepelně izolační okna s dobře izolovanými rámy,
- kvalitní tepelná izolace,
- konstrukce bez tepelných mostů,
- vzduchotěsná obálka,
- větrací systém s vysoce účinným zpětným získáváním tepla.
Program konference
Program prvního ročníku konference bude zaměřen především na představení základních technických aspektů pasivních domů, také s ohledem na ekonomické hledisko. Tématem přednášek budou základní energetické souvislosti a přínos pasivních domů pro kvalitu bydlení. Prezentovány budou také úspěšné realizace a studie pasivních domů v České republice i v zahraničí. Bytová družstva a ostatní majitelé chátrajících panelových domů se mohou inspirovat příspěvkem o sanaci panelových domů ve východním Německu, kde byly využity prvky pasivních domů. Pozornost si zaslouží mimo jiné i zcela soběstačná pasivní horská chata v Alpách v nadmořské výšce 2 154 m.
Na konferenci budou přednášet přední čeští a zahraniční experti v čele s Wolfgangem Feistem, zakladatelem Passivhaus Institutu a tvůrcem konceptu pasivního domu. Součástí konference je volně přístupná doprovodná výstava informující o produktech, materiálech, nových tech-nických systémech a postupech v oblasti výstavby a modernizací dle zásad konceptu pasivního domu. Podrobný program konference je k dispozici na www.2005.pasivnidomy.cz. Partnery konference jsou:
- ČKA – Česká komora architektů,
- ČKAIT – Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě,
- ČSSI – Český svaz stavebních inženýrů,
- NSC – Národní stavební centrum,
- SPS – Svaz podnikatelů ve stavebnictví,
- STP – Společnost pro techniku prostředí, OS14.
Konference se koná současně s výročním zasedáním UICB (International Union of Building Centres), které pořádá Národní stavební centrum, a s mezinárodním veletrhem WoodTec.
Jan Bárta,
externí spolupracovník redakce časopisu KONSTRUKCE