Ostrava hostila seminář Chování konstrukcí za požáru
Rubrika: 2010
Třicítka odborníků z řad projektantů, požárních inženýrů, statiků, ale i výrobců ocelových konstrukcí absolvovala v pátek 11. června v ostravském Harmony Club Hotelu seminář nazvaný "Chování konstrukcí za požáru". Akce pod taktovkou společnosti DACTYL CONSULTING s.r.o. ve spolupráci s HZS Moravskoslezského kraje a FBI VŠB-TU Ostrava vnesla světlo do problematiky Eurokódu v oboru stavebních konstrukcí a jejich aplikaci při řešení požární bezpečnosti budov.
Seminář s podtitulem Teplotní zatížení stavebních konstrukcí v prostoru zasaženém požárem si kladl za cíl poukázat na další možné postupy - přirozené modely požáru a ukázat jejich praktický přínos pro ocelové konstrukce. Věnoval se především problematice Nominálních teplotních křivek a jejich vztahu k přirozeným modelům požáru dle Eurokódu.
„V mnoha státech se stále častěji využívá řešení požární bezpečnosti ve vybraných budovách inženýrskými prostředky. Je proto velmi důležité, aby i Česká republika posílila rozvoj odlišného návrhu požární bezpečnosti a tak dokázala využít určité nezávislosti, kterou tyto předpisy mohou poskytovat,“ přiblížil hlavní myšlenku semináře Ing. Jiří Pokorný Ph.D, ředitel odboru prevence HZS MSK, který byl rovněž jedním z přednášejících.
Jednotlivé přednášky byly zaměřeny na požární odolnost stavebních konstrukcí v kontextu právního a technického standardu v ČR, stanovení teplotního zatížení stavebních konstrukcí v prostoru zasaženém požárem nebo posouzení ocelové konstrukce vystavené účinkům požáru při použití metod výpočtů zatížení dle ČSN EN 1991-1-2: nominální teplotní křivka versus přirozené modely požáru. V ústraní nezůstala ani problematika využití softwareu pro jednotlivé metody výpočtu podle Eurokodů.
Kromě zmiňovaného Ing. Jiřího Pokorného vystoupil s přednáškou nazvanou Prokazování požární odolnosti staveb výpočtem vystoupil například Ing. Josef Trubáček ze společnosti Scia CZ, s.r.o. O stanovení teplotního zatížení stavebních konstrukcí v prostoru požáru referoval Ing. Petr Kučera, Ph.D, vedoucí Katedry požární ochrany na FBI VŠB-TU Ostrava a o zkušenosti z praxe v požární odolnosti stavebních konstrukcí se s přítomnými podělil Ing. Miloslav Schneider, projektant statik činný ve výstavbě.
„Semináře tohoto typu jsou jedinečné tím, že omezený počet jejich účastníků dává dostatečný prostor pro fundovanou diskusi napříč obory, které se problematikou protipožární ochrany stavebních konstrukcí zabývají v praxi. Není moc přílezitostí, na kterých si své poznatky mohou vyříkat statici a projektanti například se zástupci Hasičského záchranného sboru. Semináře jsou kapacitně omezeny a pořádáme je v různých regionech ČR,“ vyzdvihl priority semináře Ing. Petr Olšanský z pořádající společnosti DACTYL CONSULTING s.r.o.
Ta již nyní finišuje s přípravami dalšího semináře se stejnou náplní, který se tentokrát odehraje 17. června v Kongresovém centru BVV. Více informací o semináři a přihlášky najdete na www.dactyl.cz.