Nový zimní stadion v Chomutově
Rubrika: 2010
V roce 2013 bude v Chomutově v blízkosti Zooparku k dispozici kompletní a moderní sportovní a kulturní společenský areál, který bude navazovat na areál Kamencového jezera. Celý areál nabídne nejen nové Kulturně společenské centrum, ale především zcela nový zimní stadion a tréninkovou halu. Nejen fanoušci chomutovského hokeje se tak mohou těšit na sportoviště s plánovanou kapacitou přes 5 000 diváků a dvě ledové plochy. Cena stavby se odhaduje na cca 520,5 milionu korun a městu Chomutov na tento projekt přispěly dotace EU.
Záměrem Statutárního města Chomutov byla výstavba nového moderního multifunkčního zimního stadionu s kapacitou až 5 000 diváků a přidruženým parkovištěm jako součást Integrovaného plánu rozvoje města Areál bývalých kasáren a přilehlého okolí. Objekt stadionu je tvořen hlavní halou s diváckými tribunami na všech čtyřech stranách, tréninkovou halou a mezi nimi vloženým šatnovým blokem. Fasády obou hal jsou navrženy z trapézového plechu, podélná průčelí hlavní haly jsou prosklená do výšky stropu 2. NP po celé délce objektu.
Vedle standardní ledové plochy s dvouúrovňovým hledištním prostorem po obvodu jsou v jedné konstrukci obsaženy všechny nezbytné prostory pro technologii zaledování, techniku prostředí, pro divácký servis včetně odpovídajícího restauračního zařízení, šatny pro sportovce i veřejnost. Vzedmutý oblouk střechy vybíhá na konci prostavěného pásu systémových pavilonů jako přirozená terénní vlna.
Neméně zajímavou stavbou je i projekt kulturně-společenského centra, který bude v areálu bývalých kasáren se zimním stadionem sousedit. Projekt počítá s výstavbou dvou samostatných promítacích sálů s využitím pro filmovou produkci, ale i pro jiné aktivity jako jsou besedy nebo divadelní produkce amatérských souborů. Počítá se rovněž s výstavbou nových moderních klubových prostor a technické zázemí, které budou využívány pro potřeby neziskových organizací a zájmových aktivit.
Pro jednu rubriku nabízí celkový chomutovský projekt přehršel odborných textů. Pod drobnohled jsme si proto tentokráte vybrali stavbu nové hokejové arény a to i proto, že s ocelovými konstrukcemi se při její výstavbě nešetřilo. Hrubá stavba zimního stadionu byla navíc v polovině května hotová, což je další z důvodů, proč se nepodívat na realizovanou stavbu blíže.
ZIMNÍ STADION CHOMUTOV POHLEDEM ARCHITEKTA A PROJEKTANTA
Záměr umístit nové sportovně-rekreační centrum do bývalého vojenského prostoru v těsné návaznosti na areál Kamencového jezera je v každém případě výzva. Paradoxně nikoliv kvůli atraktivnímu kontextu, danému jedinečným přírodním areálem, ale naopak právě kasárenským charakterem řešené parcely. Tento charakter místa se stal logickým východiskem architektonického výrazu jak celku – potřeba až „sucharsky“ ukázněného uspořádání hmot vlastních hal, šatnových bloků, tréninkových a především parkovacích ploch – tak úsporného architektonického výrazu jednotlivých objektů. Úsporná, pragmatická a víceméně unifikovaná estetika objektů je tak jednotícím prvkem nejen v rámci pásu hmot zimního stadionu, ale následně i analogicky řešené drúzy doprovodných objektů pro letní a atletický stadion.
Už na tomto případě je možné prezentovat přístup, že stadion není jedna hmota, ale seriál pásově řazených objektů se specificky uspořádanými návaznostmi. Na jednom konci je vlastní hala, jejíž dominantní funkci podporuje páteřní nosný oblouk pro zavěšení střechy, na druhém konci je tréninková hala, která je posledním z rytmicky řazených kvadratických modulů s dosti rozsáhlým stavebním programem šatnového zázemí (24 šatnových bloků od žáků až k A-mužstvu). Čela těchto modulů orientovaná do komunikací jsou minimalisticky pojatá – omítaná fasáda, ocelové únikové schody, ocelové dělicí, resp. krycí sítě (veškerá ocel je zinkovaná). Denní světlo je v komunikacích mezi moduly zajištěno lineárními stropními světlíky.
Vlastní hokejová aréna, bez ohledu na kapacitu pět tisíc diváků, je s výjimkou dominantního nosného oblouku střechy relativně drobná. Podle záměru autorů by měla působit i skromně. Na vnějším plášti je použit trapézový plech, prosklené plochy jsou rámové, vnější přístupové schody tvoří transparentní zinkovaný ocelový skelet. Za prosklenými fasádami jsou na betonových sloupech monolitické pavlače nástupních koridorů, ústící do vlastní arény. Jediným výraznějším prvkem v těchto rozptylových a distribučních diváckých prostorech je kaskádovitě odstupňovaný podhled, tvořený betonovými prefabrikáty vlastní tribuny. V přízemí je vedle betonových konstrukcí použito režné zdivo z betonových skořepinových tvárnic, oddělující WC diváků po celé délce haly. Takto úsporně řešené divácké zázemí je doplněno o volně vložené bloky pokladen a bufetů, které jsou zhotoveny z březové překližky.
Uspořádání hlediště kolem ledové plochy se typologicky odlišuje od obecného trendu především vypuštěním tribun z rohů. Takto je hlediště tvořeno pouze přímými úseky po všech stranách plochy. Do takto uvolněných rohů jsou však vsazeny čtyři prosklené věže, které končí pod střechou (na vrchu věží jsou ještě umístěny přiznané hlavní technologické prvky VZT atp.). Právě do věží jsou soustředěny všechny doprovodné funkce stadionu, které vyžadují vyšší komfort. Jinak je hlediště koncipováno opět jako „suchý až asketický“ prostor, kde výtvarnou stránku zajišťují spíše proporce, než množství materiálů. Jedinou skutečnou výjimkou z tohoto úsporného rázu interiéru je řešení skyboxů a VIP patra s bary v horní části jižní tribuny a celkové barevné řešení interiéru (podlahy, obklady a nátěry stěn, divácké sedačky atd.). Ale i tady je snaha o utažené řešení vložených interiérových prvků opět z březové překližky atp.
POSTŘEH ARCHITEKTA
Je zajímavé, že v těchto zeměpisných šířkách často dochází ke specifickým polemikám mezi architekty a budoucími uživateli ohledně představ o „střízlivosti“ versus „dekorativní bohatosti“ prostoru. Toto je ještě umocněno faktem, že na skutečnou bohatost stále ještě nemáme dost peněz, ale přesto po ní značná část společnosti touží a to mnohdy vede k pozvolné proměně projektu směrem, který ve skutečnosti není žádoucí. Žádoucí ale je, aby například povrchové zpracování a jednoduché konstrukční prvky byly řemeslně provedeny dobře, a pak se může obhájit i „estetika jednoduchosti“, na kterou si společnost časem zvykne.
Ing. arch. Jindřich Smetana
New winter stadium in Chomutov
In 2013, there will be a complete and modern sports and social-cultural complex available in Chomutov, near the Zoopark. It will be close to an area of Kamencové jezero (Kamencové Lake). The entire complex will offer not only a new cultural and social centre, but also a brand new winter stadium and training hall. In order to provide you with more details, this time we chose a construction of a new hockey arena and that also because the steel structures were widely used in its construction. The first in a series of articles on new winter stadium in Chomutov will present a standpoint of an architect and a designer.
Z podkladů ANIMA, s. r. o., AED project, a. s.
(vizualizace – exteriér: neoVISUAL s. r. o., interiér: Jaroslav Chmelík)