Nové odprášení hasicí věže koksovny v ArcelorMittal Ostrava sníží emise o dvě třetiny
Rubrika: 2015
ArcelorMittal Ostrava úspěšně uvedla do provozu další z ekologických investic. Dnes převzala od dodavatele modernizovanou hasicí věž na koksovně. Modernizace a ekologizace hasicí věže dvou koksárenských baterií v hodnotě 34,5 milionu korun sníží množství tuhých znečišťujících látek vypouštěných během hašení žhavého koksu hluboko pod limity Evropské unie. Právě ukončené garanční zkoušky potvrdily vysokou účinnost: ročně se zachytí deset tun prachu, což je oproti původnímu stavu o dvě třetiny více. Výstavba trvala 33 dní a proběhla za provozu koksovny.
„Evropská unie stanovila pro koksovny mezní hranici vypouštěného prachu na 25 gramů na tunu vyrobeného koksu. Za snížení množství prachu pod 18 gramů na tunu nám poskytla na tento projekt 50% dotaci. Naměřená hodnota emisí je s rezervou pod touto hodnotou,“ popisuje úspěch Tapas Rajderkar, generální ředitel ArcelorMittal Ostrava.
Nový ekologický projekt se soustředil na posílení a zefektivnění zachytávání prachových částic, které vznikají při chlazení žhavého koksu, kdy se voda přemění v páru[1]. Zatímco dříve prach v hasicí věži zachytávaly tzv. lamely, nyní je průřezem hasicí věže nainstalován dvouvrstvý komůrkový systém o rozměrech 100x100x25 cm, který záchyt prachu ve vodní páře výrazně posílil, aniž by omezil účinnost hašení a průtok vody.
Aby byly zajištěny potřebné tahové podmínky, hasicí věž byla zvýšena o čtyři metry. Také dostala nové nerezové nádrže na vodu a kompletně nové je i kazetové opláštění z modřínového dřeva. To zajistí snadný přístup do všech částí věže pro případné opravy a čištění nové technologie.
Modernizace věže probíhala 33 dní za provozu koksárenské baterie. Dodavatelem byla místní společnost Hutní Projekt Frýdek-Místek. Pracovalo se o víkendech i svátcích, přičemž po dobu výstavby musela být výroba koksu a stavební harmonogram plně sladěny, aby se neohrozila výroba, stavba investice a především bezpečnost zaměstnanců.
Letošní rok je pro ostravskou huť rokem ekologizace. Napříč provozy se staví nová zařízení k omezování emisí celkem za tři miliardy korun, která dohromady zachytí více než 510 tun prachu ročně. Po jejich dokončení se ostravská huť zařadí mezi nejčistší hutě na světě.
[1] Hasicí věž slouží ke zchlazení čerstvě vyrobeného koksu, který po vytlačení z komory dosahuje teploty 1100°C a na vzduchu začíná hned hořet. Speciální vagón jej doveze pod hasící věž, která žhavý koks skropí vodou a zchladí na cca 300°C, čímž jej zachrání před shořením.