KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    2005    Nová poštovna ozdobí vrchol Sněžky

Nová poštovna ozdobí vrchol Sněžky

Publikováno: 18.10.2005, Aktualizováno: 25.12.2008 01:06
Rubrika: 2005

Je těžké najít v Čechách obtížnější klimatické podmínky pro návrh nové stavby než je 1. zóna Krkonošského národního parku. Architektonický tým však tvrdí, že i přesto byl projekt nové poštovny nesporně krásný úkol.

Limity nové české poštovny byly stanoveny dohodou 3 stran správce pozemků, majitelé České boudy a majitelky stávající Poštovny. Stát bude na původních základech demolované České boudy. Pro její výstavbu se využijí také stávající sklepní prostory České boudy o objemu asi 165 m3. Maximální zastavěná plocha činí 74m² podlažní plochy, z toho 12 m2 bude trvale otevřené závětří s informačními panely o historii a přírodovědných hodnotách Sněžky. Obestavěný prostor pak tvoří asi 460 m3.
Klienti požadují, aby nová česká poštovny vypadala jako malý dům. Spíše teda třetina běžného rodinného domu. Má i poměrně jednoduchý program – u poštovního pultu dostane zákazník pohlednice, razítko a můžete podat zásilku. Dále si může objednat i z poměrně střídmého sortimentu občerstvení a při konzumaci se ohřát a rozhlédnout. Stavba musí poskytnout trvalé zázemí pro dva členy osádky, sociální vybavení a sklady zboží. Vstupní zařízení má kdykoliv zajistit minimální úkryt návštěvníkům hor.


Pohled na starou poštovnu na vrcholu Sněžky


Nyní se buduje stavba nová



DŮM JAKO PRO AMUNDSENA
Řešení provozu není tak komplikované. Při hledání odpovědi si architekti vzpomněli jak na staré fotografie vrcholu Sněžky, tak i na potrhané snímky základen kapitánů Scotta, Amundsena a jiných polárníků. Ano ten, kdo dosáhl vrcholu Sněžky je svým způsobem na „expedici“ a měl by najít „expediční dům“. Jak stavět v Národním parku, kde je každý lidský zásah vlastně nemístný? Odpověď je jasná. Dům je koncipován jako rozumná dřevěná stavebnice, která je lehká, lze jí poměrně snadno vyrobit, přepravit, smontovat, upravit, a také, což je podstatné i rychle demontovat. Lidské dílo je jen dočasným „návštěvníkem“ v přírodě a dává si velmi záležet na tom, aby při svém vzniku, trvání i zániku vyvolalo jen minimum zásahů do přírodních systémů.

Pokračování textů o projektu i s obrazovou přílohou najdete v čísle 6/05 časopisu Konstrukce, které vyjde začátkem prosince.

 

Bookmark
Ohodnoďte článek:

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

V Jihlavě vyrostla nová hala (29x)
Ve čtvrtek 5. května byla slavnostně přestřižena páska v prostoru nové výrobní haly společnosti Bosch Diesel v Jihlavě &...
Metrostav navýšil podíl v Subterra na 100% (28x)
Na 100% navýšila stavební společnost Metrostav svůj podíl ve firmě Subterra....
Další japonská společnost v Brně (27x)
Černovická terasa v Brně bude základnou pro další japonskou společnost. Bude jí Ohmori Technos Corporation a její výrobn...

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice