Nejvýhodnější financování rekonstrukce – analýza finančního trhu
Rubrika: PR
Toužíte po rekonstrukci vašeho domu či bytu? Chcete zútulnit dětský pokoj nebo konečně pořídit novou kuchyň a opravit kachličky v koupelně, jenže nemáte odpovídající částku na účtu? Možností, jak získat půjčku na rekonstrukci, je v dnešní době na trhu celá řada. A to je možná právě ten problém – kdo se v tom má totiž vyznat? Přinášíme vám proto analýzu všech běžně dostupných možností, jak co nejvýhodněji financovat rekonstrukci právě vašeho domu či bytu.
Bankovní nebo nebankovní půjčky
Všeobecně můžeme trh půjček rozdělit na bankovní a nebankovní sektor. Nebankovní půjčky jsou obvykle výhodné především pro ty, kteří si ze své minulosti nesou nějaký ten „vroubek“, a tak by jim běžná banka pravděpodobně půjčku na bydlení neschválila. Zároveň se u nebankovních institucí obvykle dočkáte rychlejšího a celkově jednoduššího procesu celého schvalování žádosti o půjčku. Instituce nabízející nebankovní půjčku obvykle umožňují sjednání online a peníze vyplatí na váš účet prakticky okamžitě. Půjčku lze sjednat i na nižší částku a na kratší dobu, než je tomu u banky. Bankovní půjčka má obvykle výhodu především v tom, že touto formou můžete financovat i větší rekonstrukci. Počítejte však s tím, že si banka splacení půjčky důkladně zajistí.
Stavební spoření versus hypotéka
Ať už se rozhodnete pro využití bankovní nebo nebankovní půjčky, můžete rekonstrukci svého bydlení řešit hypotékou, spotřebitelským úvěrem nebo úvěrem ze stavebního spoření.
Věčně nezodpovězené téma, zda je lepší volit hypotéku nebo stavební spoření, lze jednoduše vyřešit základním pravidlem: U běžných rekonstrukcí, které jsou finančně méně náročné, je vhodnější využít úvěr ze stavebního spoření. Při rozsáhlejší a finančně náročnější rekonstrukci je lepší sáhnout po hypotečním úvěru. Úvěr ze stavebního spoření samozřejmě získáte pouze v případě, že jste již nějakou dobu klientem stavební spořitelny a splňujete podmínky pro čerpání úvěru ze stavebního spoření. Pokud tomu tak není, můžete využít tzv. překlenovacího úvěru. Ten je sice obvykle méně výhodný oproti nabízenému úroku u stavebního spoření, ve srovnání se spotřebitelským úvěrem se ale stále ještě vyplatí.
Dalším významným elementem, který může ovlivnit váš výběr, je rozdílný způsob ručení a nutnost doložení účtů za rekonstrukci. Spořitelny obvykle nevyžadují zástavu nemovitosti a vystačí jim pouze zajištění ručitelem. Získané prostředky pak ale musíte využít výhradně pro účely bydlení. Naopak v případě hypotéky musíte bezpodmínečně ručit nemovitostí (ať už svou vlastní nebo například nemovitostí rodičů), použití finančních prostředků však obvykle není pevně vázáno a záleží jen na vás, zda je skutečně využijete na danou rekonstrukci.
Spotřebitelský úvěr
Nejjednodušším řešením financování rekonstrukce domu nebo bytu se obvykle zdá být spotřebitelský úvěr. Ten lze relativně snadno získat a výhodou je jistě i možnost se vyhnout nepříjemnému zakládání účtů a faktur za vynaložené výdaje. Jednoduchost získání úvěru však obvykle zaplatíte vyšší úrokovou sazbou, kvůli které se může celá půjčka výrazně prodražit.
Srovnání výhod a nevýhod všech typů úvěrů
Pro jasnější přehled o tom, který z nabízených druhů úvěru je vhodný právě pro vás, přinášíme přehlednou tabulku se všemi plusy a mínusy daných úvěrových produktů.
Typ úvěru |
Výhody |
Nevýhody |
Hypoteční úvěr |
Výrazně nižší úroková sazba. Hodí se pro získání finančních prostředků na nákladnou rekonstrukci (nad 300 tisíc Kč). |
Nutnost zajištění úvěru zástavou nemovitosti. Tento typ úvěru se nehodí pro rekonstrukce do 300 tisíc Kč. |
Úvěr ze stavebního spoření |
Není nutná zástava nemovitosti, postačí zajištění ručitelem. Hodí se jako půjčka na méně nákladnou rekonstrukci. |
Nutnost dokládat účty a faktury za stavební práce. Nehodí se pro finančně nákladnější rekonstrukce. |
Překlenovací úvěr |
Relativně nízká úroková sazba. Odpadá nutnost zajistit úvěr nemovitostí. |
Nutnost dokládat účty a faktury za rekonstrukci. Vyšší úroková sazba než v případě úvěru ze stavebního spoření nebo hypotéky. |
Spotřebitelský úvěr |
Získat finanční prostředky touto cestou je nejjednodušší. Není třeba dokládat účty a faktury prokazující využití půjčky na rekonstrukci. |
Nejvyšší úroková sazba v porovnání s ostatními druhy úvěrů. |
Ať už se rozhodnete pro kterýkoliv z výše zmíněných produktů, dobře zvažte, zda je to skutečně ten nejlepší způsob, jak financovat vámi vytouženou rekonstrukci. Rozdíl v celkově zaplacené ceně za úvěr totiž může být u jednotlivých úvěrových produktů velmi významný. Stejně tak jednoduchost vyřízení úvěru a případné dokládání všech účtů může hrát významnou roli v tom, který z produktů je vhodný právě ve vašem případě. Na serveru Hyperfinance.cz naleznete konkrétní srovnání celé řady bankovních i nebankovních půjček, které můžete pro získání finančních prostředků na své bydlení využít. A pak už se jen radujte ze svého krásného bydlení.