Nabíjecí vs. klasické baterie
Rubrika: PR
Žijeme v době elektrických pomocníků a ty musíme něčím krmit. Krmíme-li přístroj z lithiové či podobné baterie, jednou za čas ho „dáme do zásuvky“ a máme vystaráno. Potíže ale mohou nastat, když máme pomocníka na „klasické baterky“.
Zejména rodičům dětí, které milují jízdy auta na dálkové ovládání a podobné kratochvíle, by se nakupování baterií časem prodražilo. Není žádným tajemstvím, že se tento problém dá řešit koupí dobíjecích baterií. Většinou se však koupí „prostě nějaké“ baterie s nabíječkou a pak se „prostě“ nabíjejí.
Pozor na přebíjení
Ovšem i nabíjení má svá pravidla. Například takové přebíjení – jestli necháváte akumulátor v nabíječce moc dlouho, zkrátíte jim životnost. Totéž platí, když baterie dáváte nabít a „ještě v nich něco je“ – baterie vybitá z poloviny do nabíječky nepatří!
Někteří z nás si možná vzpomenou na své hrátky s elektro součástkami a domácí pokusy o nabití klasické alkalické baterie – většinou jsme si takto hráli s bateriemi z hodinek a trafem od vláčků či autodráhy. Produktem takových pokusů byla spousta baterií nafouklých nebo explodujících (takže jsme – ke svému zklamání – pokusem dokázali, že baterii nenabijeme).
Speciální nabíječka
V nedávné době ale přišla na trh nabíječka, která nám i klasické baterie může nabít (pro nás experimentátory: kouzlo je v nabíjení nízkými pulzy a hlídání teploty).
Pro tuto nabíječku není problém dobít baterie, které vybijeme velmi rychle, např. baterie ze zmíněného autíčka, bezdrátového mikrofonu nebo výkonné kapesní svítilny. Když si ale vezmeme takový dálkový ovladač televize, kde baterie vyměníme tak jednou za dva roky, tak nepomůže ani tato nabíječka – jednak hrozí vytečení baterie, navíc po nabytí vydrží zlomek původní doby používání.
Opakované dobití je možné cca dvacetkrát (nabíjecí baterie však zvládnou nabití až padesátkrát více) a nabíječka zvládne nabíjení i nabíjecích baterií.