KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Zajímavosti    Na místě bývalého Mordoru na Žižkově mohou vzniknout unikátní rozvlněné věže od Evy Jiřičné

Na místě bývalého Mordoru na Žižkově mohou vzniknout unikátní rozvlněné věže od Evy Jiřičné

Publikováno: 29.5.2019
Rubrika: Zajímavosti, Architektura

Návrh nejznámější české architektky Evy Jiřičné zvítězil ve velké mezinárodní architektonické soutěži na nové řešení lokality po nefunkční telekomunikační budově bývalého Telecomu na Žižkově. Odborná porota vybírala z návrhů od 98 archi-tektonických ateliérů ze 30 zemí celého světa. Kromě Evy Jiřičné se architektonické soutěže účastnila taková slavná jména světové architektury jako například Sou Fujimoto z Japonska, Ian Ritchie z Velké Británie nebo Richard Meier z USA.

Vítězný návrh představí osobně Eva Jiřičná na veřejné prezentaci 19. června v Galerii Café Louvre. Na této prezentaci budou zveřejněny všechny podrobnosti tohoto projektu a současně s tím budou představeny i ostatní návrhy této velké architektonické soutěže. Z 98 předložených návrhů jich do druhého kola postoupilo 12. Z nich pak odborná porota vybrala do nejužšího kola šest nejlepších. 

Zvítězil projekt Evy Jiřičné, která se při přípravě návrhu spojila s prestižní architektonicko-inženýrskou společností ARUP z Londýna. Ta navrhovala a kalkulovala řadu z těch nejunikátnějších a nejsložitějších technických řešení staveb po celém světě, včetně dostavby Gaudího chrámu Sagrada Família v Barceloně, opery v Sydney nebo mnoha světových mrakodrapů. Pracovní spojení Evy Jiřičné a ARUP přináší unikátní výsledek – rozvlněné věže s originální rozehranou architekturou a zároveň s ojedinělým technickým řešením, které do Prahy přináší světové inženýrství.

Druhou příčku v architektonické soutěži obsadilo velmi zajímavé řešení tří nižších bloků a tří postupně gradujících věží s industriálním designem od britského architekta Iana Ritchieho a trojici oceněných završil návrh superbloku se dvěma věžemi domácího architekta Radka Kolaříka. Zvláštní ocenění poroty za originalitu návrhu si odnesl unikátní, nicméně staticky a technicky mimořádně náročný projekt japonského architekta Sou Fujimota.

Šéfem odborné poroty byl známý architekt a vysokoškolský pedagog Zdeněk Fránek, v porotě dále zasedl nejoceňovanější český architekt Josef Pleskot, architekt a hlavní autor pražského Metropolitního plánu Roman Koucký a známý architekt a umělec David Vávra. Sestavu pěti porotců pak doplnil zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský s 25letou zkušeností v developmentu. Jeho společnost Central Group, která je největším českým rezidenčním stavitelem, je vlastníkem zhruba čtyř hektarů pozemků se stávajícími stavbami v této lokalitě a investorem připravovaného projektu.

U vítězného návrhu odborná porota ocenila kromě architektury a velmi promyšleného technického řešení také vytvoření velkého veřejného prostoru se zelení. Rozsah veřejného prostoru v návrhu Evy Jiřičné je největší ze všech posuzovaných finálových návrhů. Celkem se zde veřejnosti otevírá téměř 70 procent z celkové velikosti tohoto soukromého pozemku, tedy plocha asi 27 tisíc m2. To odpovídá rozloze tří Staroměstských náměstí. 

Eva Jiřičná navrhuje kromě bytů také rozsáhlé komerční prostory v dolních patrech staveb pro restaurace, kavárny, obchody a služby. Součástí projektu je také mateřská školka s velkou zahradou a dětským hřištěm. Počítá se s využitím nejmodernějších technologií šetrných k životnímu prostředí, jakými je například vytápění pomocí tepelných čerpadel. Plánují se zde také zelené střechy nebo recyklace dešťové vody pro zalévání.

"Pro tuto lokalitu jsme jako investor původně počítali s méně finančně a technicky náročným projektem. Ale vysoká architektonická kvalita a unikátnost vítězného návrhu architektky Jiřičné celou porotu i mě osobně přesvědčily. Rádi budeme tento projekt financovat. Praze by to mohlo přinést skutečně unikátní architekturu s typickým designem Evy Jiřičné. A věřím, že by to mohlo být skvělé vyvrcholení její celoživotní tvorby", řekl šéf Central Group Dušan Kunovský. Bílé prosklené kruhové věže s rozvlněnými balkony s ohýbaným sklem jsou opravdu originálním řešením. "Teď bude důležité, aby tento unikátní projekt získal podporu politiků a úřadů a získal si srdce Pražanů", dodal Kunovský.

Tehdejší Ústřední telekomunikační budova (ÚTB) přezdívaná lidmi jako „Mordor“ nebo „Štrougalova věž“ byla postavena na tomto pozemku v sedmdesátých letech minulého století. Slavnostně byla otevřena v lednu 1980 za účasti špiček tehdejšího komunistického režimu. Nyní je budova již technologicky zastaralá, nefunkční a nevyužitelná k jiným účelům. Z důvodu extrémně vysokého množství škodlivého azbestu bude muset být zbourána a ekologicky zlikvidována.

Název nového projektu je Centrum Nového Žižkova. Vytvoření skutečného lokálního centra této dynamicky se rozvíjející části Prahy bylo i zadáním architektonické soutěže. Stávající Ústřední telekomunikační budova má v nejvyšším bodě i s anténou 96 metrů a v době svého dokončení byla nejvyšší stavbou komunistického Československa. To, že v tomto místě by i nyní mohly nově vzniknout moderní vyšší stavby, vyplynulo i z návrhů předložených předními světovými architekty v rámci mezinárodní soutěže.

Eva Jiřičná (1939) po absolvování architektury na pražské ČVUT vystudovala i AVU v ateliéru Jaroslava Fragnera. V létě 1968 odjela na stáž do Londýna, odkud se po okupaci již nevrátila. Proslavila ji především práce se sklem, kovem a betonem. Mezi její nejznámější realizace v Praze patří Oranžerie na Pražském hradě a hotel Josef na Starém Městě. Upravovala také interiéry Tančícího domu. V Londýně navrhovala například výstavní prostory londýnského muzea Victoria and Albert. Eva Jiřičná je nositelkou Řádu britského impéria, byla zvolena členkou Královské akademie umění a uvedena do Americké síně slávy. V loňském roce obdržela na Londýnském festivalu designu cenu za celoživotní dílo a v rodném Zlíně, kde dokončila Kongresové centrum, převzala Cenu města Zlína. Aktuálně probíhá retrospektivní výstava v Centru současného umění DOX v Praze u příležitosti jejího životního jubilea.

Bookmark
Ohodnoďte článek:

Autor


Fotogalerie
Současná nefunkční telekomunikační budova Umístění lokality na Praze 3Vítězný návrh rozvlněných věží Evy JiřičnéZeleň ve veřejném prostoru, ve vnitrobloku i na střechách bytových domůArchitektka Eva Jiřičná

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

ČVUT hostilo seminář Požárně bezpečnostní řešení stavby a návrhové normyČVUT hostilo seminář Požárně bezpečnostní řešení stavby a návrhové normy (447x)
Na dvě stovky posluchačů z řad odborníků na požární ochranu si našly 2. února 2012 cestu do Atelieru D na Stavební fakul...
Dřevostavby a cenové ukazatele nosných obvodových zdíDřevostavby a cenové ukazatele nosných obvodových zdí (100x)
Koncept „dřevostavba“ není zatím přesně definován. Tímto pojmem budeme rozumět stavební dílo, pro jehož nosnou konstrukc...
Předsazená montáž oken a dveří (94x)
Řešení zabudování oken do stavby nebyla donedávna přisuzována velká důležitost. S nárůstem počtu novostaveb a rekonstruk...

NEJlépe hodnocené související články

„Největší systémový nedostatek vidím v neošetřeném problému tzv. geotechnického rizika, které je součástí počátku stavebního záměru,“„Největší systémový nedostatek vidím v neošetřeném problému tzv. geotechnického rizika, které je součástí počátku stavebního záměru,“ (5 b.)
uvedl v rozhovoru pro časopis KONSTRUKCE Ing. Jindřich Řičica, předseda Asociace dodavatelů speciálního zakládání staveb...
Co jste hasiči, co jste dělali, že jste si takovou krásnou hasičárnu zasloužili?Co jste hasiči, co jste dělali, že jste si takovou krásnou hasičárnu zasloužili? (5 b.)
Autoři v článku popisují architektonické, konstrukční a materiálové řešení nové hasičárny v Krásné Studánce. Ta neslouží...
V mnoha směrech rekordní Bauma 2019V mnoha směrech rekordní Bauma 2019 (5 b.)
Po třech letech a tour v Indii a Číně se veletrh Bauma vrátil na výstaviště v bavorské metropoli – do Mnichova. Největší...

NEJdiskutovanější související články

Dřevostavby a cenové ukazatele nosných obvodových zdíDřevostavby a cenové ukazatele nosných obvodových zdí (9x)
Koncept „dřevostavba“ není zatím přesně definován. Tímto pojmem budeme rozumět stavební dílo, pro jehož nosnou konstrukc...
Analýza efektivity vytváření a využití antikorozních systémů na bázi materiálů obsahujících zinekAnalýza efektivity vytváření a využití antikorozních systémů na bázi materiálů obsahujících zinek (5x)
Zinkové povlaky tvoří nejefektivnější antikorozní ochranu ocelových výrobků. V práci je představena analýza nákladů...
Projekt Nové Vítkovice odstartovalProjekt Nové Vítkovice odstartoval (4x)
Bývalé ocelové srdce Česka – Ostrava, stojí na prahu dalšího monstrózního projektu. Nejde o nic menšího, než o rev...

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice