Na co si dát pozor při výběru pozemku pro zahradní domek
Rubrika: PR
Víkend strávený na samotě u lesa nebo odpoledne na chatě v zahrádkářské kolonii, daleko od všeho ruchu, lidí a shonu. Naprosto dokonalá představa snad pro každého. Ten, kdo vlastní chatu nebo zahradní domek, je šťastlivec. A vy, kteří přemýšlíte nad koupí nějaká rekreační chaty, neváhejte!
Češi chalupaření milují a atraktivních míst pro chatu či letní domek ubývá čím dál více. Navíc hledání toho správného pozemku není lehkou záležitostí a může se protáhnout i na pěkně dlouhou dobu. Pozemek se vám samozřejmě musí líbit již na první pohled, ale rozhodně se neunáhlete! I pozemek, který vypadá podle vašich představ či dokonce předčil vaše očekávání, může skrývat různé kostlivce ve skříni. Dodatečné řešení těchto nepříjemností může být velice časově i finančně náročné, v horším případě můžete zjistit, že zahradní domky či chaty zde nemohou stát.
Nejprve navštivte katastrální úřad
Na internetu jste konečně našli pozemek, který je ten pravý a je označený jako stavební pozemek, takže si říkáte na co čekat? Dokonce i makléř vás několikrát ujistil, že se nemusíte ničeho bát, že je pozemek vedený jako stavební. Jenže skutečně jistí si budete opravdu jenom tehdy, když si pozemek ověříte v katastru nemovitostí. To stejné platí pro inženýrské sítě. Jestliže chcete mít na chatě či zahradním domku například přívod elektřiny a vody, právě inženýrské sítě vám práci při výstavbě velice ulehčí. Chybějící infrastruktura nemusí být zásadní důvod, proč pozemek nekoupit, ale je potřeba počítat s vyššími investicemi na překonání těchto překážek. Další důležitou informací, kterou si na katastrálním úřadu ověřte, jsou i exekuce uvalené na nemovitosti. Jestliže narazíte na pozemek pro zahradní domek, na který je vázané věcné břemeno, zástavba nebo exekuce, řádně si nákup pozemku promyslete a projednejte to s odborníkem.
Nezapomeňte na místní územní plán
Pokud už víte, v jaké lokalitě se nachází pozemek, který uvažujete koupit, navštivte webové stránky obce, kde je většinou umístěný uzemní plán. Máte už přesné představy o tom, jak bude vypadat vaše chata – jak vysoká bude, jaký sklon střechy má a podobně? V Tom případě pro vás bude územní plán velice zásadní. Hlavně v případě zahrádkářských kolonií se může stát, že zahradní domky můžou být vysoké jen do určité výšky. To stejné může platit o sklonu a typu střechy. Čáru přes rozpočet vám můžou udělat i limity pro zastavěnost pozemku, která bývá okolo 30 % a stejně tak může vaši stavbu ohrozit minimální nutná vzdálenost domku od hranice pozemku.
Další parametry, na které je dobré myslet
Našli jste podezřele levný pozemek? Možná je to skrz jeho svažitost. Pokud je svažitost větší jak 7 %, počítejte, že budete muset zainvestovat do zemních prací a úprav. Dobře tedy zvažte nákup pozemku s vysokou svažitostí. Dalším důvodem proč je pozemek levný, by mohla být i ta skutečnost, že se nachází například v záplavové oblasti. Ujistěte se také, že se v budoucnosti neplánuje nějaká výstavba, která by vám celkový požitek z klidného a ničím nerušeného prostřední mohla narušit. Jistě nechcete za pár let poslouchat hluk z dálnice. Důležitý je i přístup k pozemku autem, pokud se rozhodnete pro navštěvování chaty i v zimě, pamatujte, že příjezdová cesta by měla být bez problému sjízdná i v zimě. Přejete si na své chatě využívat solární energii? Není problém, solární panely jsou v dnešní době velice oblíbené, jen nezapomeňte, že by měl být pozemek orientovaný ideálně na jih. Podle orientace pozemku se totiž odvíjí i orientace vašeho zahradního domku.