MSV 2010 - Strojírenská výzkumná centra v ohrožení
Rubrika: 2010
Program 1M na podporu aplikovaného výzkumu byl vypsán na období 2005 až 2011 a o jeho prodloužení se teprve jedná, což ohrožuje budoucnost výzkumných center a jejich fungujících týmů. O potřebě této činnosti a jejích výsledcích informovala „Konference strojírenských výzkumných center“, kterou na veletrhu uspořádala Česká technologická platforma strojírenství ve spolupráci s Technologickou platformou Strojírenská výrobní technika.
Výzkumná centra, která úspěšně fungují při našich technických univerzitách, pociťují nejistotu a obávají se především rozpadu dlouho budovaných vědeckých týmů. Proto požadují včasné vypsání nových dlouhodobých programů na podporu aplikovaného výzkumu na roky 2012 až 2016, v nichž by se mohla ucházet o další podporu svých výzkumných projektů. Jak konstatoval vedoucí Centra leteckého a kosmického výzkumu Antonín Píštěk, ostatní předpoklady pro dosažení výzkumných cílů jako prostory, technická zařízení a finanční prostředky lze dodatečně zajistit, ale současná situace může vést k rozpadu výzkumného týmu. „Bylo by škoda, kdyby z našich kvalitních mladých vědců těžily jiné než české instituce,“ říká profesor Píštěk.
Příspěvky konference potvrdily, že podpora strojírenských výzkumných center byla vynaložena velmi účelně a výsledky jejich práce mají pro jednotlivá odvětví velký význam.
Největší z nich, Výzkumné centrum pro strojírenskou výrobní techniku a technologii s řešitelskými pracovišti na univerzitách v Praze, Brně, Plzni a Liberci, se stalo hlavním výzkumným pracovištěm oboru obráběcího strojírenství. K výsledkům jeho práce patří mj. dva české patenty, jeden evropský patent, jeden německý patent a devět užitných vzorů. Centrum spolupracuje na ekonomické bázi s předními výrobními podniky oboru a objem jeho zakázek rok od roku roste. Podílelo se na vývoji produktů firem jako TOS Varnsdorf, TOS Kuřim – OS, Strojírna TYC, Tajmac ZPS, Kovosvit MAS a dalších. Aktuální témata výzkumu kladou důraz zejména na vysoký výkon obráběcích strojů a ekologické výrobní procesy. Vedoucí centra při ČVUT v Praze Jaromír Houša, čerstvý držitel ocenění Zlatá medaile MSV pro osobnost našeho strojírenství, ve svém příspěvku zdůraznil, že hlavním cílem výzkumné činnosti je výroba obráběcích strojů s vyššími užitnými vlastnostmi a vyšší konkurenceschopností. S výsledky práce Výzkumného centra pro strojírenskou výrobní techniku a technologii se návštěvníci veletrhu IMT mohou seznámit v rozsáhlé expozici v pavilonu P.
Další úspěšné výzkumné centrum Fortech je zaměřeno na tvářecí technologie. K jeho účastníkům patří Západočeská univerzita v Plzni a během 4,5 roku zde bylo úspěšně vyřešeno přes sto projektů.
Jedním z přednášejících byl i Antonín Píštěk, držitel Zlaté medaile MSV 2009 pro osobnost a Zlaté medaile MSV 2010 za experimentální letoun Marabu. Jím vedené Centrum leteckého a kosmického průmyslu při VUT v Brně má za sebou řadu konkrétních výstupů v podobě podílu na vývoji nových letounů nebo účastí v mezinárodních projektech. „Letecký a kosmický výzkum jako nezbytná podpora leteckého a kosmického průmyslu má stále největší dopad na rozvoj techniky. Nic na tom nemění ani určitá stagnace a pokles samotné výroby v českém leteckém průmyslu. O tom, jak velký význam má letectví pro ekonomiku evropských zemí, svědčí obrovské prostředky, které EU na podporu vědy a výzkumu v oblasti leteckého a kosmického výzkumu vynakládá,“ uvedl profesor Píštěk. Právě existence výzkumného centra je podle něj jednou ze záruk, že na tyto prostředky dosáhneme a budeme schopni se odborně a personálně stále více zapojovat do evropského výzkumného prostředí.