Letošní 22. ročník FOR ARCH se věnoval nízkoenergetickému stavění, úspoře energií a opět zvolil kvalitní firmu
Rubrika: 2011
Letos byl celý veletrh výjimečný zejména svým zaměřením – zabýval se problematikou a tipy na nízkoenergetické stavění a úsporou energií. Veletrh se mohl pochlubit 769 vystavovateli z 15 zemí světa, kteří se představili v šesti výstavních halách na čisté výstavní ploše více než 17 000 m2.
Zaměřením veletrhu byla směrována i většina odborného doprovodného programu. Odborná i široká veřejnost se mohla těšit ze speciálního přednáškového bloku od Centra pasivního domu s názvy přednášek „Pasivní domy – proč a jak“ a „Jak se žije v pasivním domě“. První den veletrhu se představili zástupci Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) a Ministerstva pro místní rozvoj ČR prvním pilotním programem na podporu výstavby nájemních bytů dle nedávno schválené Koncepce bydlení ČR do 2020. „Pilotní program bude spuštěn již tento rok a Fond má na jeho realizaci připraveno prvních 120 milionů korun“, uvedl JUDr. Jan Wagner, náměstek ředitele SFRB. Dalším zajímavým tématem byla oblast Nekonvenčních zdrojů elektrické energie, kterou zajistili odborníci z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně. Veletrh také myslel i na odstraňování bariér a překážek mezi lidmi, a tak společnost ABF, a.s. a ČKAIT společně připravili odborný workshop s názvem: Bezbariérové užívání staveb ve vztahu k právním předpisům a technickým normám.
Další zajímavou konferencí byl projekt s názvem Dřevěné stavění. Zabýval se, ostatně jako celý veletrh, zejména efektivním stavěním, snižováním ekologického zatížení budov atd. Označení „nízkoenergetický“ nebo „pasivní dům“ je dnes prakticky synonymem pro moderní bydlení. Za posledních deset let se toto téma posunulo z kruhů vášnivých teoretiků do reálné podoby, kterou respektují odborníci i legislativa. Naše republika se již může pochlubit celou řadou zajímavých projektů. Firmy, které byly před několika lety pionýry v této oblasti výstavby, jsou dnes vyspělé společnosti s jasnými cíli a zaručenou kvalitou.
Soutěžní přehlídka řemesel SUSO, která letos slavila malé jubileum – již15 let trvání – měla letos opět své finále v rámci veletrhu FOR ARCH. Tato soutěž slouží k popularizaci a medializaci stavebních oborů, ke zvýšení zájmu veřejnosti i budoucích studentů o stavební učební obory, na straně druhé se snaží zainteresovat podnikatelskou sféru a společně se školami vybudovat po celé ČR základnu kvalifikovaných řemeslníků. Generálním partnerem je společnost Wienerberger, cihlářský průmysl, a.s. Generální partner oboru Obkladač: SIKO KOUPELNY, a.s., hlavní partneři: Xella CZ, s.r.o., Schiedel, a.s., LB Cemix, s.r.o, KB Blok systém, s.r.o. a Würth spol. s r.o. Partnery celé akce jsou: STANLEY, DeWALT, D.Z.P. Praha, s.r.o.
V rámci doprovodného programu proběhlo na slavnostním galavečeru vyhlášení výsledků soutěže začínajících architektů Young Architect Award 2011. Cílem již 3. ročníku mezinárodní soutěže bylo otevřít veřejnou diskuzi na téma, jak architektura ovlivňuje a přispívá k lepšímu životu společnosti a dát prostor neotřelým ztvárněním veřejného prostoru mladé generace architektů.
Ve čtvrtek 22. září proběhlo na stánku APC Asociace pro certifikaci slavnostní předávání certifikátů vybraným držitelům značky KVALITNÍ FIRMA – OVĚŘENO ZÁKAZNÍKY. Jde o certifikaci firem na základě hodnocení spokojenosti zákazníků. Nezbytně nutnou podmínkou certifikace je dosažení hodnotícího kritéria do 1,5. V referenční analýze, jež je součástí procesu certifikace, předmětné firmy dosáhly velmi dobrého výsledku, splnily hodnoticí kritérium, což znamená, že svoji práci odvádějí kvalitně, komunikují se svými zákazníky a v případě problémů tyto řeší ve prospěch zákazníka. Značku tedy udělují samotní zákazníci.
Značka KVALITNÍ FIRMA – OVĚŘENO ZÁKAZNÍKY pomáhá firmám a živnostníkům zlepšovat slabá místa a zákazníkům říká, že za své peníze dostanou odpovídající kvalitu. Tato certifikace vychází z prvotní myšlenky naší partnerské organizace The Better Business Bureau, založené v USA již v roce 1912, která byla naší hlavní inspirací při přípravě české certifikace. Značka KVALITNÍ FIRMA – OVĚŘENO ZÁKAZNÍKY garantuje důvěryhodnost, objektivní hodnocení certifikované firmy a především kvalitu poskytovaných služeb. Firmy se navíc zavázaly dodržovat etický kodex.
Na rozdíl od standardních certifikací se program nezaměřuje na vnitropodnikové procesy, ale zkoumá spokojenost zákazníků za aktuální rok v následujících oblastech:
- Kvalita dodaných výrobků,
- Kvalita poskytovaných služeb,
- Kvalita komunikace,
- Chování pracovníků,
- Dodržování dohod,
- Řešení případných problémů.
Certifikát obdrželi z rukou manažerky značky KVALITNÍ FIRMA Ing. Jany Klasové a manažera veletrhu Martina Přívětivého zástupci těchto společností:
- CLINITEX CZ s.r.o., Ing. Petr Bukovski, výroba pracovních a profesních oděvů značky Snickers
- Dvořák – střechy s.r.o., David Dvořák, tesařství, pokrývačství a klempířství
- Eurosystémy group s.r.o., Lukáš kroutil, podlahové vytápění Top Heating s thermo plus účinkem
- G SERVIS CZ, Jiří Maňák, projekty a realizace rodinných domů
- LUMAT, Lumír Matyáš, energetika, voda, topení, plyn
- Mediterran CZ s.r.o., Ing. Pavel Suchánek, výrobce střešní krytiny
- NELUMBO spol. s r.o., Pavel Mert, solární systémy a solární elektrárny
- PARIO s.r.o., Ing. Miroslav Vízek, tesařství, pokrývačství a klempířství
- Rekont – Jiří Švagerka, Vladimír Janda, opravy fasád a jejich zateplení
- STAING s.r.o., Roman Hruška, projekce rodinných domů, dřevostaveb
- TERMO KOMFORT, s.r.o., Ing. Josef Slováček, prodej tepelných čerpadel
- WPC Czech s.r.o., Martina Kopecká, dřevo-plastový systém pro terasu, zahradu aj.
Zástupci certifikovaných firem se společně shodli na tom, že nejdůležitější jsou pro ně spokojenost zákazníka a kladné reference, které si díky certifikaci mohou zákazníci i veřejnost kdykoliv ověřit.
Zdroj: materiály FOR ARCH