Konference Izolace 2009
Rubrika: 2009
Koncem ledna letošního roku se v konferenčním centru City Praha na Pankráci konal jubilejní desátý ročník odborné konference Izolace 2009. Setkání odborníků z oblasti stavebnictví, které bylo letos cíleno na stavební fyziku v praxi, se zabývalo takovými tématy, jako jsou tepelná technika a energetika, denní osvětlení a proslunění, akustika a v neposlední řadě také požární bezpečnost.
Všechny přítomné přivítal Ing. Marek Novotný z pořádající společnosti A.W.A.L., s.r.o. Následovaly zajímavé příspěvky, z nichž jmenujme například přednášku Ing. Jiřího Šály, CSc., zaměřenou na energetiku budov – změny a vývoj v oblasti legislativy, která byla součástí prvního bloku příspěvků na téma - Tepelná technika a energetika. „Zásadní změnou v této oblasti je přechod od nezávislého řešení dílčích složek energetických toků budovy podle historicky ustálených oborů – konkrétně stavební tepelné techniky, vytápění, větrání, sanitární techniky, osvětlení a tak dále – k jejich komplexnímu hodnocení ve vzájemných souvislostech. A s tím také souvisí vyváženost s ohledem na celek s využitím metod technicko-ekonomické optimalizace známé z energetických auditů budov a využívání multiplikačních celků,“ sdělil Ing. Šála.
Navrhování budov s ohledem na stavební tepelnou techniku se zabývala Ing. Kateřina Ullmanová ze společnosti A.W.A.L., s.r.o. , a to jak legislativními požadavky, tak postupy při navrhování budov. Své vystoupení bohatě doplnila fotografiemi týkajících se zejména kritických detailů budov.
Druhý blok přednášek, který se točil kolem denního osvětlení a proslunění reprezentovaly čtyři příspěvky. Například zajímavé byly Návrhy umělého osvětlení budov z hlediska úspor energie z pohledu Ing. Petra Žáka, Ph.D. ze společnosti ETNA s.r.o. „Současné světelně-technické parametry obsažené v normách a doporučeních nejsou hodnotami optimálními, ale kompromisem mezi ekonomickými možnostmi společnosti a hodnotami optimálními. Optimální hodnoty světelně- technických parametrů v porovnání s normativními jsou totiž výrazně vyšší,“ zdůraznil Ing. Žák.
V části zabývající se akustikou se Ing. Jindřich Schwarz, CSc., CSI, a.s. Praha, věnoval požadavkům na zvukovou izolaci stavebních konstrukcí v budovách a uplatňování nejistot měření z hlediska norem.
Přednáška o požární bezpečnosti ve výstavbě v podání plk. Ing. Zdeňka Hoška z Ministerstva vnitra ČR poukázala na úlohu autorizovaného inspektora, osob oprávněných ve smyslu stavebního práva k vybraným činnostem ve výstavbě a dalších účastníků výstavby ve vztahu k zajištění podmínek požární ochrany a požární bezpečnosti při výstavbě.