Koncern ZKL fandí talentovaným studentům
Rubrika: 2011
Strojírenský koncern ZKL dosahuje vynikajících výsledků v oblasti výzkumu a vývoje. Pro tento segment využívá nejen vlastních zdrojů, ale i přínosů týmového řešení projektů se státní podporou. Klíčovou roli zde hrají podpůrné programy vyhlašované MPO ČR. Řešení rozsáhlejších výzkumně-vývojových problematik následně bývá spojováno především s aktivní participací významného akademického pracoviště, kterým je Strojní fakulta Vysokého učení technického v Brně.
Na aktivním řešení se podílí především pracovníci Ústavu materiálového inženýrství, Ústavu konstruování a Ústavu výrobních strojů, systémů a robotiky. A jakých oblastí se kooperační projekty týkaly? „Pokud máme zmínit jen ty nejdůležitější, jedná se například o výzkum a vývoj ložisek s prodlouženou trvanlivostí NEW FORCE a povrchových úprav součástí valivých a kluzných ložisek, u nichž se VUT Brno zabývala především analýzami materiálu. Nezávislé ověřování metodik, hodnocení způsobilosti a školení pracovníků metrologie a kontroly ve výrobě řešila VUT Brno v rámci výzkumu a vývoje nových měřících metodik pro modernizaci výroby ložisek“, vysvětluje Ing. Jiří Prášil, CSc. generální ředitel koncernu ZKL.
V současné době ZKL spolupracuje s VUT na projektu týkajícím se výzkumu a vývoje výkonově optimalizovaných valivých ložisek. Tato aktivita je schválena k řešení v rámci programu TIP na podporu výzkumu a vývoje, který realizuje Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Hlavní náplní spolupráce s VUT Brno budou tribologické zkoušky vzorků vyrobených optimalizovanými technologickými postupy.
„Systém využívání státní podpory formou kooperace s akademickými pracovišti se u nás výborně osvědčil. Rád bych zdůraznil především spolupráci, která probíhá s VUT v Brně. Hlavním přínosem je získávání nových poznatků a názorů na námi navrhovaná řešení ze strany studentů, doktorandů i dalších pracovníků. Často se jedná o nezaujaté podněty, které konfrontují naše dlouholeté stereotypy. Učíme se tak novým znalostem i přístupům, které naši práci posouvají na další úroveň inovací“, komentuje spolupráci s VUT Ing. Jiří Prášil, CSc. „Ve prospěch společných projektů také hovoří vybavení akademických laboratoří, které je v mnohých případech zcela unikátní“, uzavírá.