KEYSTONE – originální fasády novodobé interpretace českého kubismu
Rubrika: PR
Architektonicky výjimečný objekt KEYSTONE je navržen švýcarskou architektonickou kanceláří EM2N jako novodobá interpretace českého kubismu. Tato nová dominanta pražského Karlína vyrostla na hranicích původní zástavby na nároží ulic Pobřežní a Šaldova. Budova má tři podzemní podlaží pro parkování 68 automobilů a osm nadzemních podlaží, která nabízejí 6 500 m² administrativních a 850 m² komerčních ploch.
Budova na první pohled upoutá originální fasádou, jejíž prostorově výrazné geometrické rysy umožňují moderní stavbě začlenit se neotřelým způsobem do původní karlínské zástavby a přispět tak k revitalizaci celé čtvrti po povodních. Komplexní návrh fasády, výrobu a realizaci tohoto obvodového pláště budovy zajistila pražská firma Sipral.
Severní a východní fasáda a celá hmota horních ustupujících podlaží je řešena jako kombinace provětrávané bondové fasády s prostorově tvarovanými obkladovými deskami, do které jsou ve stejném rytmu vloženy okenní výplně s předsazeným jednoduchým zasklením. V prostoru mezi oběma výplněmi jsou umístěny rolety stínění s elektrickým pohonem a centrálním řídicím systémem. Na fasádě je umístěno 121 ks okenních výplní zabudovaných do otvorů v železobetonové konstrukci objektu. Před každým oknem ve fasádě s provětrávaným obkladem je na předsazených ocelových kotvách osazen rám se strukturálně lepeným jednoduchým kaleným sklem, který tvoří druhou rovinu zasklení.
Na spodní části atriové fasády (jižní fasáda), kde je použit kontaktní zateplovací systém, jsou okenní konstrukce bez předsazeného zasklení lemované výraznými plechovými šambránami.
3D MODELOVÁNÍ
Bondová fasáda o rozsahu 1 400 m² je zrealizována z materiálu Alucobond třída A2, který splňuje veškeré požadavky na tento typ fasády, včetně požárních. Jednotlivé desky (prostorové dílce) byly vyráběny na základě 3D modelu celé fasády. V projektové fázi byla celá fasáda vymodelovaná ve 3D softwaru a na základě tohoto podkladu byly následně vytvářeny výrobní výkresy jednotlivých desek. „Tento princip umožňuje přesně vyspecifikovat materiál potřebný pro výrobu a následně i desky v dostatečném předstihu předvyrobit. Montáž na stavbě pak probíhá pouze zavěšováním jednotlivých kazet do připravené podkonstrukce, bez dodatečných úprav na místě,“ říká Ing. Tomáš Jeník, vedoucí projektu společnosti Sipral.
V přízemí budovy, v úrovni veřejné komunikace, na východní a severní fasádě, kde jsou vstupy do budovy a vstupy a výkladce do nájemních jednotek, jsou rámové konstrukce
provedeny z aluminiových profilů s povrchovou úpravou Edelstahl look, která pohledově imituje nerezovou ocel.
Pro mytí a údržbu jsou na terase v 5. NP a na střeše ustupující nástavby vybudovány kotvy pro přístupový systém ROSTEK. Ke kotevním bodům se při čištění připevní přenosný výložník, na který lze snadno kotvit horolezecká lana. Tento systém umožňuje snadnější přístup k fasádě při její údržbě horolezeckou technikou, bez rizika mechanického poškození atik a fasád.
ZÁKLADNÍ ÚDAJE
- období realizace: 6/2011 – 6/2012
- místo stavby: křižovatka ulic Pobřežní a Šaldova
- architekt: EM2N, Mathias Müller
- dodavatel obvodového pláště: Sipral a. s.
- projektový tým: Ing. Tomáš Jeník, Ing. Petr Hachle, Ing. Lenka Teichmanová, Petr Havlík