Kdy je vhodné tryskání kovů?
Rubrika: PR
Tryskání kovů a kovových dílů je jedním z technologických postupů používaných k opracování povrchu kovů a dalších tvrdých materiálů. Tryskání neboli pískování kovů je účinnou metodou čištění a přípravy povrchu kovových výrobků pro finální povrchovou úpravu lakováním nebo metalizací.
Princip tryskání kovů
Tryskání kovů je prováděno jemnými částicemi, kterým je dodána velká rychlost. K tomu bývají využívány dva způsoby. První metoda, tlakovzdušné tryskání, spočívá v unášení jemných abrazivních částic silným proudem stlačeného vzduchu a jejich vrhání na povrch kovu. Druhá metoda je charakteristická mechanickým metáním abrazivních částic za pomoci rotujících lopatek.
Existují dva možné způsoby, jak dodat jemným částicím velkou rychlost. Prvním způsobem je unášení abrazivních částic proudem stlačeného vzduchu (tlakovzdušné tryskání), druhým způsobem je mechanické metání abrazivních částic rychle rotujícími lopatkami. Moderní metody umožňují provádět tryskání kovů v čistém prostředí.
Na základě konkrétních požadavků a dalšího použití je materiál otryskán méně, nebo více. Vše podle pevně stanovené stupnice.
Výhody tryskání kovů
Z popsaného způsobu tryskání kovů a dalších materiálů vyplývají zejména následující výhody:
- Odstranění nečistot
- Odstranění starých nátěrů
- Odstranění koroze z povrchu kovu
- Zbavení kovu otřepků
- Zdrsnění povrchu kovu
Použití tryskání kovů
Uvedená pozitiva, která charakterizují výhody pískování kovů, jasně dokládají, proč je tento technologický postup vhodný před lakováním, nebo jiným typem povrchové úpravy kovů.
Tryskání kovů se nejčastěji používá ve strojírenství. Kov je tak po předchozím zpracování opravdu důkladně očištěn. Metoda pískování je využíváno rovněž ve stavebnictví (opracování zdiva, betonu apod.). Okrajově se s ním můžete setkat také ve výtvarné sféře, neboť otryskávání dokáže vytvořit zajímavou povrchovou strukturu.
Abraziva používání při tryskání kovů
Při pískování se používají různé typy abraziva. Při tryskání kovů je to velmi často směs drti litiny a oceli, křemičitý písek nebo struska. Je tak zaručeno dosažení velmi čistého a jemného povrchu i v případě tvrdých materiálů.
Takto upravený kovový materiál nebo díl je připraven na další povrchovou úpravu, například metalizaci zinkem, další nátěr, lakování apod.