Jubilejní desátá konference Spolehlivost konstrukcí mapovala výsledky aplikací metody SBRA
Rubrika: 2009
Konference s mezinárodní účastí Spolehlivost konstrukcí s podtitulem K nové generaci norem odpovídající netradičnímu pravděpodobnostnímu pojetí posudku spolehlivosti SBRA - se konala ve dnech 20. – 21. dubna v Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR v Praze.
Konferenci pořádal Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, v.v.i., (ÚTAM) ve spolupráci s Vysokou školou báňskou - Technickou univerzitou Ostrava (VŠB-TUO). Na letošním desátém ročníku konference byla věnována pozornost především „inventuře“ výsledků už více než dvacetiletého snažení týmu řešitelů.
Účastníci se mohli seznámit s novinkami a aplikacemi pravděpodobnostní metody SBRA (Simulation Based Reliability Assessment) sloužící k posudku spolehlivosti konstrukcí, projednat chybějící části metody odrážející rozvoj výpočetní techniky a teorie spolehlivosti, uvážit rozvoj navazujících oborů a disciplín a uplatňování výsledků v projekční praxi.
Pravděpodobnostní metoda posuzování spolehlivosti kovových, betonových, dřevěných ad. konstrukcí SBRA plně využívá potenciál moderní výpočetní techniky a nových matematických postupů. Na rozdíl od klasického přístupu, který moderní informační technologie používá především jako „rychlou kalkulačku“, pravděpodobnostní metoda posudku zavádí do navrhování nosných konstrukcí aplikace jak z výpočetní techniky, tak z oblasti matematické teorie spolehlivosti a pravděpodobnosti.
„Je nejvyšší čas připravovat se na kvalitativní změnu myšlení projektantů, na přechod od dosavadního deterministického a, předpisového myšlení k pojetí pravděpodobnostnímu, k čemuž přispívají výsledky výzkumu doma i ve světě,“ uvedl prof. Pavel Marek, vědecký pracovník Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, v. v. i., a odborný garant konference. „Výsledky výzkumu na našich pracovištích, zejména v Praze a Ostravě, dokazují nezanedbatelný přínos České republiky k této problematice,“ dodává Marek.
Odborná konference byla pořádána pod záštitou pana prof. Ing. Tomáše Čermáka, CSc., rektora Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, doc. Ing. Miloše Drdáckého, DrSc., ředitele ÚTAM AV ČR, v.v.i., Praha, a prof. Ing., dr.h.c., Miroše Pirnera, DrSc., reprezentujícího Inženýrskou akademii ČR. Odbornými garanty byli prof. Ing. Pavel Marek, DrSc., a doc. Ing. Antonín Lokaj, PhD.