JL Aréna – nová tréninková hala v Liptovském Mikuláši
Rubrika: Halové a střešní konstrukce
Letošní poslední červnová sobota měla pro slovenský Liptovský Mikuláš doslova čarovnou příchuť. Do provozu zde totiž uvedli nově postavenou tréninkovou hokejovou halu o rozloze 1 800 m², jejíž projekt odevzdala společnost LLENTAB Slovakia teprve na začátku letošního roku. Generálním dodavatelem stavby byla společnost STABIL a. s.
Podle vedení města pomůže nová hala rozvoji sportu na Liptově a poskytne větší možnosti k realizaci mladým hokejovým talentům. „Nový hokejový areál bude sloužit mládeži, ale i veřejnosti. Provozováním celého komplexu by mělo přibýt minimálně dalších tisíc hodin ne ledové ploše,“ uvedl při slavnostním otevření primátor liptovského Mikuláše Alexander Slafkovský. Dodal, že nová hala vyřeší kapacitní problém a rozšíří možnosti pro amatérské hokejové týmy nebo krasobruslení.
HALA PRO VEŘEJNOST I SPORTOVCE
Ledová plocha má rozměry 26 × 56 m. Půdorysný rozměr tréninkové haly je 30 × 60 m. Hala je izolovaná, protože stěnové opláštění je tvořeno sendvičovými panely. Střešní plášť tvoří skládané minerální opláštění s trapézovým plechem. Výstavba haly, jejíž součástí byla i rekonstrukce strojovny městského zimního stadionu, stála společnost JL Aréna přibližně 1,4 mil. euro.
Kromě haly investor v rámci rekonstrukce strojovny vybudoval i nový chladicí systém, který bude sloužit hale i městskému stadionu. „Realizovali jsme rekonstrukci chlazení a napojení na novou strojovnu. Staré osvětlení jsme vyměnili za moderní LED technologie a došlo i na úpravu fasády. Revitalizovali jsme i starou strojovnu, kde vznikl prostor pro rozcvičování a posilovnu, který doteď chyběl,“ uvedl zástupce investora Martin Lobodáš a potvrdil, že novou JL Arénu určitě vyzkoušejí sportovci i veřejnost.
„Jsme hrdí na to, že jsme mohli svým dílem pomoci oživit hokej v Liptovském Mikuláši. Společnost LLENTAB Sloakia od úspěšného vstupu na slovenský trh v roce 2008 úspěšně realizovala pro své klienty po celém území Slovenska více než 90 projektů. Projekt JL Arény byl pro nás zajímavou výzvou, kterou společnost LLENTAB Slovakia prorazila po vzoru a zkušenostech sesterských společností LLENTABu i na poli sportovních hal,“ poznamenal Martin Haertl, jednatel společnosti LLENTAB, spol. s r. o.
KONSTRUKCE HALY
Konstrukci haly tvoří dvoukloubový rám s příhradovým vazníkem se sklonem střechy 14 ° a příhradovými sloupy sestavenými z otevřených za studena válcovaných profilů. Všechny konstrukční spoje jsou šroubované (konstrukce obsahuje 9 987 konstrukčních šroubů M12). Celková hmotnost konstrukce je necelých 50 tun. Díky poměrně velkému rozponu a tvaru konstrukce dosahovaly vodorovné reakce do kotvení rámu hodnot 300 kN (30 tun). Síly v rámovém rohu dosahovaly hodnot 1 100 kN (110 tun). Bylo tedy důležité dostatečně stabilizovat konstrukci rámu v oblasti rámového rohu. Jako stabilizující konstrukce byl použit vodorovný paždík pro osazení svislých panelů. Rozhodující zatížení na dimenzování tohoto paždíku pak bylo zatížení stabilizujícími silami od rámového rohu rámu.
Současná slovenská norma požaduje posouzení konstrukcí na mimořádný spad sněhu. Vzhledem k tomu, že se Liptovský Mikuláš nachází ve výšce 575 m. n. m., tedy ve IV. oblasti mimořádného zatížení sněhem, je hodnota mimořádného spadu téměř 4× vyšší než hodnota charakteristického zatížení (charakteristická hodnota zatížení sněhem na zemi = 1,05 kPa, návrhová hodnota výjimečného zatížení sněhem na zemi = 3,87 kPa). Kombinace zatížení pro mimořádnou návrhovou situaci se stává rozhodující kombinací pro návrh a cenu ocelové konstrukce nejen v Liptovském Mikuláši, ale například i Popradu.
To, že realizace haly zimního kluziště probíhala v poměrně husté zástavbě rodinných domků, ovlivnilo nejen poměry na staveništi, ale zvýšilo to rovněž požadavky na útlum zvuku v opláštění. V hale byly dodatečně z tohoto důvodu osazeny látkové zástěny.
Objekt kluziště nemá okna, světlíky, ani žádný jiný přirozený zdroj světla (a místo úniku tepla – v tomto případě spíše úniku zimy). Střešní opláštění je provedeno jako skládaný plášť s vnější a vnitřní vrstvou trapézového plechu a 160 mm tepelné izolace z minerální vlny. Stěnové opláštění je tvořeno svisle kladenými panely (výrobce Ruuki).
POMOHLO I MĚSTO
Na základě výběrového řízení město zabezpečilo výměnu mantinelů s plexiskly. Jelikož střešní světlíky byly ve špatném stavu, byla jejich oprava nevyhnutelná. Především však město dalo investorovi pozemek pod halou v ceně 160 tisíc euro protihodnotou v podobě pronájmu ledové plochy na 2 025 hodin na patnáct let. Podle primátora Slafkovského takovouto formou podpořili vznik JL Arény a zároveň díky získaným bezplatným hodinám pronájmu ledu zkvalitní tréninkový proces svých hokejistů. Přestože je zimní stadion v Liptovském Mikuláši stále v dezolátním stavu a zasloužil by si komplexní rekonstrukci, tréninková hala je krokem vpřed. Zázemí pro hokejové nadšence, ale i rekreační bruslaře tvoří sociální část se čtyřmi šatnami, oddechová část s proskleným výhledem na ledovou plochu. Samozřejmostí je časomíra, LED osvětlení a ozvučení.
JL Aréna – New Training Hall in Liptovský Mikuláš
The last Saturday of June 2014 represented a magical day for the Slovak city of Liptovský Mikuláš. A newly built training ice hockey rink with an area of 1,800 m2 was put into operation. Its project was elaborated by the LLENTAB Slovakia company only at the beginning of this year. STABIL a. s. was a general contractor of the construction.