Japonské společnosti chtějí české dodavatele
Rubrika: 2005
Stovky českých firem už japonským společnostem působícím u nás, v Japonsku či jinde ve světě dodávají. Díky veletrhu, který pořádá CzechInvest spolu s japonskou vládní agenturou na podporu obchodu a investic JETRO a agenturou CzechTrade, se mohou jejich řady brzy rozšířit.
„Pokud se menší firmě podaří získat kontrakt na dodávky pro některou z významných společností působících na evropském či světovém trhu, získává vynikající reference a často má zajištěný odbyt výrobků na řadu let,“ upozorňuje Radomil Novák, generální ředitel agentury CzechInvest: „Získat důvěru japonských investorů však není snadné a české firmy, které s nimi spolupracují, musely prokázat vynikající kvalitu produkce i flexibilitu v jednání. Vedle kvality, designu a užitných vlastností výrobků je přitom důležitá i cena.“
Pro řadu českých společností je zpočátku velmi těžké vyhovět vysokým standardům japonských odběratelů. Míra úspěchu našich firem závisí také na jejich schopnosti uspět v jednáních s partnerem, který pochází z velmi rozdíleného kulturního prostředí.
Svoji zkušenost ze spolupráce s japonskými firmami popisuje Bohdana Sklenářová ze společnosti Jäkl Karviná: „První kontakt s Fuji Kiko Japan a Fuji Koyo jsme navázali v roce 2002. Jednání o zakázce trvala dva roky a zahrnovala zasílání vzorků či složitá vyjednávání o ceně. Spolupráce s těmito společnostmi je pro nás velice významná a předpokládáme, že bude i dlouhodobá. Díky ní jsme poznali způsob práce a požadavky výrobců v automobilovém průmyslu, museli jsme se naučit reagovat rychleji a pružněji, hledáme nové možnosti řešení. Výrobky, které dodáváme, navíc mají vyšší užitnou hodnotou, což je v souladu s naší strategií.“
S japonskými firmami dále spolupracují například ČZ Strakonice (s firmou Aisin Seiki), Avon Automotive (s Denso Manufacturing Czech), Ronas (s Tokai Rika), KES - Kabelové a elektrické systémy (s Daikin Europe) nebo Okula Nýrsko (s Matsushita Television Central Europe). Podle informací JETRO už byly díky obdobnému veletrhu v roce 2003 uzavřeny další dodavatelské kontrakty, které českým firmám přinesou zakázky v celkové hodnotě převyšující šedesát milionů korun. „Na tom, že stovky českých firem uspěly v mezinárodních dodavatelských řetězcích, je nejlépe vidět, že dokáží vyhovět světovým standardům a mohou konkurovat na evropských i světových trzích,“ doplňuje Radomil Novák, generální ředitel agentury CzechInvest.
Podle ředitele japonské vládní agentury na podporu obchodu a investic JETRO Praha je na celé akci nejcennější setkání tolika různých subjektů: „Kromě japonských investorů působících v ČR a jejich stávajících i potenciálních českých dodavatelů se veletrhu zúčastní i japonští výrobci a dodavatelé působící v ostatních zemích Evropy. Zahraniční dodavatelé sice představují pro ty lokální konkurenci, nicméně se může stát, že firma se nespokojí pouze s dovozem do Česka, ale naopak zde založí pobočku, jíž budou moci dodávat další české firmy,“ říká Takeshi Mizuno.
Do České republiky už přišlo 150 japonských firem, které se zavázaly, že do svých projektů v investují celkem více než 2,5 miliardy dolarů. Počet lidí, které u nás zaměstnávají japonské společnosti, brzy překročí 30 tisíc. Po Německu je tak Japonsko druhým největším investorem do výroby, výzkumu a vývoje v České republice. Rostoucí příliv těchto investic je přitom trendem několika posledních let - ještě v roce 1999 nebyla v ČR ani pětina z dnešního počtu japonských investičních projektů.
Zdroj: CzechTrade