Jak vybrat ideální zastřešení pergoly?
Rubrika: PR
Blíží se čas léta a tudíž i čas využití zahrad k odpočinku, grilování a letnímu posezení. S příchodem léta řada z nás přemýšlí o možnosti stavby pergoly nebo o dřevěném zastřešení terasy. Návodů na postavení pergoly svépomocí je na internetu nespočet, proto nebudeme nosit dříví do lesa. Připravili jsme si pro vás článek, který se týká souvisejícího problému, který budete muset vyřešit při stavbě své zahradní pergoly. Jedná se o téma výběru vhodného zastřešení pergol. Pokud tedy nemáte jasno v tom, jaké zastřešení pergoly zvolíte (pokud zastřešovat chcete), doporučujeme si přečíst náš článek, kde se dozvíte přínosné tipy a rady, které usnadní vaši volbu.
Proč je kvalitní zastřešení pergoly potřeba?
Cílem zastřešení pergoly je nejen zpevnění konstrukce, ale především ochrana prostoru pergoly před povětrnostními vlivy. Kvalitní zastřešení pergoly by proto mělo poskytnout útočiště proti dešti, silnému větru a také přímému slunečnímu záření. Důkladně izolované zastřešení s řešeným odtokem dešťové vody je ochranou pro celou konstrukci pergoly. Vlhké trámoví i sloupky jsou častým důvodem snížené životnosti pergoly. Proto zvažte, zda nezvolit zastřešení pergoly, které je o něco větší, než samotný její půdorys.
Konstrukce zastřešení pergoly
Důležitá je nosnost konstrukce a tudíž potřebná tloušťka i četnost trámů a sloupků odpovídající váze plánované krytiny, se kterou budete zastřešení pergoly realizovat. Je třeba nosnost propočítat, a to ideálně i s určitou rezervou (u těžších materiálů zastřešení). Na základě předpokládané pergolové krytiny se tedy dimenzuje konstrukce zastřešení.
Krytina pro zastřešení pergoly
Výběr vhodné krytiny pro zastřešení pergoly je individuálním rozhodnutím majitele, neboť každá krytina má své výhody a nevýhody. Důležité je, abyste si rozmysleli volbu s ohledem na vzhled, cenu, životnost, hmotnost a průsvitnost. Pokud máte v těchto bodech jasno, pak již stačí zvolit dle vašich preferencí jednu z níže uvedených krytin:
- zastřešení pergol plechovou krytinou
- zastřešení pergoly klasickou pálenou taškou
- zastřešení pergol polykarbonátem
- zastřešení pergol tvrzeným sklem
- zastřešení pergol térovou krytinou
- zastřešení pergol sklolaminátem
- zastřešení pergol textilní plachtou
Každý materiál má logicky jiné vlastnosti. V současné době se s ohledem na užitné vlastnosti a nízkou cenu velmi často používá sklolaminát nebo polykarbonát, a to ať už komůrkový, trapézový nebo vlnitý. Polykarbonát je lehký, pružný a dobře propouští světlo. Na zastřešení pergoly stačí běžný jednokomorový polykarbonát o tloušťce 1 cm. Oproti tomu sklolaminát je pevnější, méně náchylný na poškrabání a propouští přirozenější barvu světla. U obou těchto materiálů vám doporučíme pořídit takový typ, který má strukturovanou spodní část, díky níž zabráníte světelným odleskům a utlumíte intenzitu přímého slunečního záření. Totéž umí zprostředkovat i barevná úprava tzv. kouřového zabarvení polykarbonátu.
Někomu se však nelíbí vzhled polykarbonátu, takže raději zvolí klasickou pálenou tašku, sklo, betonovou nebo térovou krytinu.