Efektivní systém na úsporu ochranného plynu v procesu obloukového svařování
Rubrika: PR
Optimální využití všech zdrojů je nevyhnutelným předpokladem pro ekonomický a efektivní svařovací proces. Často se ale optimalizaci využití ochranného plynu věnuje jen malá, anebo žádná pozornost. Je to především pro velmi těžké přiřazení a měřitelnost, protože plyny jsou v procesu neviditelné a nehmatatelné.
Při klasickém způsobu nastavení množství ochranného plynu, se tlak a průtok nastavuje před samotným svařováním manuálně na redukčním ventilu. V praxi jsou tyto, na manometru, nastavené hodnoty velmi nepřesné, a proto se zpravidla nastavuje vyšší množství plynu s patřičnou bezpečnostní rezervou. Tato nastavená hodnota se používá posléze v procesu svařování i tehdy, když se svařovací proud v průběhu svařování mění, což v konečném důsledku vede k plýtvání ochranným plynem. Svářeč je, při klasickém způsobu svařování, nucen nastavit množství ochranného plynu tak, aby se ochrannou atmosférou pokrylo i svařování maximálními svařovacími proudy, přičemž takto dochází k plýtvání plynem. Toto nepříznivé a neekonomické použití ochranného plynu vede ve výrobních podnicích ke zbytečně velkým nákladům.
Regula EWR přizpůsobuje přívod plynu podle křivky, která byla nastavena pro daný svařovací proces. EWR dynamicky přizpůsobuje množství ochranného plynu podle aktuálně využívaného svařovacího proudu. Nastavení výstupního tlaku je možné použít pro případ, kdy není zabezpečeno dostatečné krytí při zapálení v případě nadměrně dlouhého hadicového vedení, resp. speciálních aplikací s požadavky na vyšší krytí na začátku procesu. EWR umožňuje při správném nastavení v případě ideálních podmínek úsporu plynu ve výši 50 – 60 %.
Po krátké základní instalaci zařízení EWR pracuje samostatně a reguluje po dobu celého svařovacího procesu stále k příslušnému svařovacímu proudu optimální množství ochranného plynu. S EWR je tím pádem spotřeba plynu při 150 A nižší než při 200 A. Svar je vždy zásobovaný optimálním množstvím ochranného plynu, čímž se ve většině případů docílí zlepšení kvality svarové housenky. Svářeč se může koncentrovat výlučně na svar a nemusí po dobu vlastního svařovacího procesu manuálně regulovat patřičné množství plynu. Tento efekt je výhodný hlavně v případě, že se používá svařovací hořák s dálkovým ovládáním.
Z podkladů Alexander Binzel – svářecí technika spol. s r. o.