Další velký ocelářský gigant je na světě
Rubrika: 2005
V Číně se zřejmě spojí dvě ocelářské firmy. Dvojka na největším ocelářském trhu nejlidnatější země stavě, Angang, se spojila s menším konkurentem Bengang – pátou největší hutní firmou v zemi. Spojením by vznikl největší producent oceli „za velkou čínskou zdí“ a silný protivník největším světovým ocelářským špičkám.
Spojením vznikne gigant, který bude vyrábět 20 milionů tun oceli, v budoucnu by to mohlo být až o 10 milionů tun oceli více. Tímto by se tato nová čínská ocelářská firma dostala na úroveň současné „pětky“ na žebříčku – jihokorejské společnosti Posco. Fúze by měla proběhnout během jednoho roku.
Čína produkuje téměř 30 procent světové produkce oceli, v zemi funguje stovka hutí. Do konce roku 2010 by měly fungovat dvě velké, s produkcí 30 milionů tun, a několik „menších“ s kapacitou deseti milionů tun. Čínská vláda hodlá zvýšit podíl výroby ocelí s vyšší přidanou hodnotou, především pro automobilový průmysl. Číňané se velmi rychle učí, o čemž svědčí to, že již dnes se japonské a korejské ocelárny musí vyrovnávat se silnou čínskou konkurencí ve výrobcích „střední kategorie“.
O rozvoji ocelářství v této asijské zemi svědčí skutečnost, že výroba se od roku 2000 zdvojnásobila a nyní tvoří 300 milionů tun ročně. Letos se předpokládá 20procentní růst. Podíl produkce oceli v Číně na celosvětové výrobě činil v roce 2004 téměř 26 procent, evropská patnáctka produkovala 16% veškeré světové oceli, země Nafta 12,5, zbývající část Asie 10,8, Japonsko 10,7, SNS 10,7, zbytek Evropy 5,5 procent., ostatní státy světa produkují 8,2 procent celosvětového podílu oceli. V roce dosáhla výroba oceli 1,057 miliardy tun. Naopak na celosvětové spotřebě se Čína podílí 27,4 procenty, země Nafta 15,3, Evropská unie (15 zemí) 15,1, zbytek Asie 15,0, Japonsko 7,9, SNS 5,4, zbytek Evropy 4,8 a ostatní 9,1 procenty.