Čestným doktorem ČVUT bude jmenován prezident Fraunhoferovy společnosti a světově uznávaný odborník na technologie obráběcích a tvářecích strojů profesor Neugebauer
Rubrika: Personálie
Doctorem honoris causa Českého vysokého učení technického v Praze bude jmenován prezident Fraunhoferovy společnosti a profesor Technické university Chemnitz Reimund Neugebauer. Vědecká rada ČVUT v Praze se rozhodla udělit titul na návrh děkana Fakulty strojní při příležitosti oslav 150. výročí jejího vzniku. Čestný titul bude profesoru Neugebauerovi udělen na slavnostním zasedání Vědecké rady ČVUT v Betlémské kapli (Betlémské nám. 2, Praha 1) dne 21. ledna 2014 v 10.00 hodin.
„Profesor Neugebauer získává čestný doktorát ČVUT především za podstatný přínos pro rozvoj výrobních technologií obráběcích a tvářecích strojů, zejména za použití mechatroniky a nových materiálů pro zlepšení tradičních výrobních technologií z hlediska energetické a surovinové šetrnosti. Dále pak za podporu rozvoje aplikovaného výzkumu na ČVUT a pro průmysl v České republice a za rozvoj a propagaci inženýrského studia na ČVUT. Profesor Neugebauer jako prezident Fraunhoferovy společnosti přináší pro Českou republiku důležitou inspiraci, jak efektivně organizovat aplikovaný výzkum a podporovat průmyslové inovace. Fraunhoferův model podpory aplikovaného výzkumu a průmyslových inovací se uvádí jako základ úspěšnosti německého průmyslu. Fraunhoferova společnost uvažuje o založení Fraunhoferova ústavu konkurenceschopného průmyslu v Praze, na které by se ČVUT podílelo,“ uvedl profesor Michael Valášek z Fakulty strojní ČVUT.
Profesor Neugebauer vystudoval obor konstrukce obráběcích strojů na Technické univerzitě v Drážďanech v roce 1975. Začal se věnovat výzkumu jejich konstruování, který ihned uplatnil v průmyslu. Z těchto zkušeností již v roce 1989 obhájil titul DrSc. na nové téma pružných výrobních linek pro tváření plechů a habilitoval se na Technické univerzitě v Drážďanech.
Po sjednocení Německa ihned rozpoznal, že mezi Fraunhoferovými ústavy chybí ústav pro výrobní techniku, a tak v roce 1994 založil Fraunhoferův ústav IWU pro obráběcí a tvářecí stroje v Chemnitz. O rok později vytvořil personální unii vedoucího ústavu obráběcích strojů TU Chemnitz a ředitele Fraunhoferova ústavu IWU. Ústav se pod jeho vedením věnoval novým progresivním technologiím obráběcích a tvářecích strojů, užití paralelních kinematických struktur pro stavbu těchto strojů, hydro tváření, novým materiálům na bázi kovových pěn atd. Tyto nové technologie se uplatnily v průmyslové praxi. Zájem firem o spolupráci s FhG IWU vedl k jeho růstu.
Byla otevřena pobočka v Drážďanech pro mechatroniku, nový pavilón věnovaný virtuální realitě, výrobním mikrotechnologiím, další nové materiály kombinující kompozity, tradiční kovy a tváření. Podařilo se mu spojit zcela nový obor mechatroniky s velmi tradičními a konzervativními technologiemi tváření a dosáhnout praktického použití tohoto spojení v průmyslu s velkými ekonomickými efekty. Významně tak ovlivnil výrobní linky firmy VW. Prof. Neugebauer stál u zrodu významné německé výzkumné iniciativy energeticky a surovinově efektivní výroby. Zorganizoval také Průmyslový spolek Sasko 1828, kde je spojena velká část obnovujícího se strojírenského průmyslu Saska.
Vedle výzkumné a vývojové činnosti byl profesor Neugebauer velmi aktivní na poli organizace výzkumu. Působil na poli CIRP, inicioval zakládání Fraunhoferových ústavů mimo Německo, jak v Evropě, tak v Asii. Zcela přirozeně se se svým entuziasmem stal v roce 2012 prezidentem Fraunhoferovy společnosti.
Profesor Neugebauer vždy podporoval vztahy mezi ČVUT a TU Chemnitz a FhG IWU. Umožňoval pobyty studentů ČVUT v Německu a inicioval spolupráci s průmyslem.