ČAOK – Varování ohledně chemického složení dovážených ocelí
Rubrika: 2015
Na základě upozornění Evropské asociace ocelových konstrukcí doporučuje ČAOK výrobcům ocelových konstrukcí sledovat velmi pozorně chemické složení dovážených ocelí a ověřovat mezní hodnoty pro legované ocele, které lze nalézt v EN 10020.
Do evropského dodavatelského řetězce se podle upozornění některých zahraničních výrobců dostávají plechy a profily z nelegované oceli obsahující bor, chrom anebo měď. Tyto dovážené ocele jsou definované jako nelegované. Aby však mohla být ocel označena jako nelegovaná konstrukční ocel v souladu s EN 10025-2, (procentuální) obsahy prvků obsažených v oceli musí vyhovovat přísným limitům daným v EN 10020, Tabulka 1. Tyto ocele by měly být klasifikovány jako „legované ocele“ spíše než jako „nelegované ocele“. Hlavním problémem je, že přidání těchto prvků v hodnotách přesahujících mezní hodnoty dané EN 10020 může významně ovlivnit vlastnosti oceli během nebo po svařování.
- Obsah boru nad 0,0008 % hmotnostních významně zvyšuje kalitelnost oceli, což při svařování způsobí náchylnost tepelně ovlivněné oblasti (TOO) k trhlinám.
- Obdobně chrom při obsahu nad 0,3 % hmotnostních může drasticky zvýšit vznik trhlin v TOO. Navíc trhliny nemusí být patrné do 48 hodin po svařování!
- Měď při obsahu nad 0,4 % hmotnostních „oslabuje“ ocel, což se projevuje trhlinami při jevu zvaném „zkřehnutí za tepla“ po svařování nebo tepelném zpracování. Ocele s obsahem mědi do 0,55 % jsou v normě povoleny; nicméně, EN 10025-2 výslovně varuje před rizikem „zkřehnutí za tepla“, když obsah mědi přesáhne 0,4 % (viz poznámka g v zápatí Tabulek 2 a 4). Proto pro tvarování za tepla a za studena je rozumné limitovat obsah mědi 0,4 %, zatímco pro svařování a rovnání plamenem je přiměřený vyšší limit 0,45 %.
Samozřejmě, že ocele s vyšším obsahem boru a chromu mohou být svařovány, pokud je použit vhodný postup svařování – návod poskytne kvalifikovaný svářečský inženýr.
DALŠÍ ÚSPĚŠNÝ SEMINÁŘ – ŽÁROVÉ ZINKOVÁNÍ VE STAVEBNICTVÍ
Stejně jako několikrát v předcházejících dvou letech, i letos proběhl na úvod jara seminář Žárové zinkování ve stavebnictví, který opět pořádala AČSZ ve spolupráci s ČAOK. Téměř šedesát účastníků se sešlo ve čtvrtek 9. 4. 2015 v hotelu Břízky v Jablonci nad Nisou a vyslechli si několik odborných přednášek od Ing. Petra Strzyže (ředitel AČSZ), Zdeňka Konečného (WIEGEL Velké Meziříčí s. r. o.) a Ing. Reného Siostrzonka, Ph.D. (Fakulta strojní, VŠB-TU Ostrava). Zároveň všichni obdrželi studijní materiály v podobě knihy Žárové zinkování, příručky Ocelové konstrukce – dovedete si představit život bez nich?, Příručky žárového zinkování a mapy korozních úbytků. Seminář byl doplněn o exkurzi do pozinkovny a práškové lakovny společnosti WIEGEL Zittau Korrosionsschutz GmbH.