2. národní konference České komory lehkých obvodových plášťů
Rubrika: 2009
Konference, která se uskutečnila 19. května 2009 v Clarion Congress Hotel Praha, byla zaměřena zejména na úspory energií a zvyšování energetické účinnosti, a to správnou volbou systému pro výrobu fasády a jejích jednotlivých prvků, projektovým řešením fasády i celého objektu, způsobem vytápění a větrání a vhodným zabudováním otvorových výplní. Rovněž byla věnována pozornost tématu požární bezpečnosti staveb, které je v oboru obvodových plášťů stále velmi aktuální. Cílem akce bylo informovat nejen architekty a projektanty, ale také odbornou veřejnost o technologiích, výrobcích a materiálech pro realizace moderních staveb.
V úvodu zazněl krátký projev Ing. Václava Matyáše, předsedy Svazu podnikatelů ve stavebnictví. Ing. Matyáš v něm hovořil o krizi ve stavebnictví a apeloval na vzájemnou spolupráci odborníků v této oblasti. Ing. Leopold Bareš, předseda představenstva ČKLOP, prezentoval cíle České komory lehkých obvodových plášťů, důvody jejího vzniku a k současné krizi ve společnosti sdělil, že na každé krizi je vždy něco pozitivního. „Je to prostor k zastavení, k zamyšlení se a rekapitulaci,“ sdělil Ing. Bareš.
Výkonný ředitel ČKLOP Ing. Milan Zápotocký informoval přítomné o činnosti komory: „V současné době máme 27 členů. Chceme, aby značka komory byla prestižní, proto by všichni členové měli splňovat určitá kritéria.“ A doplnil: „ Pořádáním konferencí naše školící a vzdělávací činnost nekončí. Pro členy (i výrobce a dodavatele nečleny) ČKLOP organizujeme odborné semináře, které mají velmi široký záběr. A to od metodiky zavádění, udržování a kontroly systému řízení výroby u výrobce, přes správnou volbu a provedení posouzení shody výrobku podle příslušných technických norem a právních předpisů až po vydání prohlášení o shodě (CCZ, případně CE).“
První příspěvek přednesl Ing. Jiří Sobola, ředitel Technického a zkušebního ústavu v Praze, a týkal se současného stavu legislativy EU ve stavebnictví. Byl zaměřen zejména na energetickou účinnost. „Evropský hospodářský a sociální výbor je přesvědčen, že ve stavebnictví dřímá nesmírný potenciál úspory energie, zejména pokud jde o spotřebu energie k vytápění, chlazení, pohonu a osvětlení, o techniky tepelné izolace, a to ve fázi projektování i užívání nemovitostí. Je třeba najít nové pobídky a nové podněty jednak ke kompenzování vysokých nákladů a jednak ke zvýšení zájmu o výzkum zaměřený na nové projekty, přezkoumání stavebních metod, využívání lepších stavebních materiálů a nová konstrukční řešení,“ řekl Ing. Sobola.
Doc. Ing. Václav Hájek, CSc., z katedry Konstrukcí pozemních staveb, Fakulty stavební ČVUT se zabýval novou normou – Okna a dveře ve stavebnictví – Technické požadavky a Požadavky na zabudování. S příspěvkem na téma požární bezpečnosti vystoupil plk. Ing. Zdeněk Hošek, vedoucí oddělení technické prevence Ministerstva vnitra. V přednášce mimo jiné zaznělo: „Stavby musejí být navrženy, provedeny, užívány a udržovány tak, aby po stanovenou dobu zůstala zachována únosnost a stabilita nosných konstrukcí, bránily vzniku a šíření požáru a kouře mezi jednotlivými požárními úseky uvnitř stavby, bránily šíření požáru mimo stavbu, umožnily osobám bezpečně opustit budovu a byla zajištěna bezpečnost zasahujících jednotek požární ochrany.“
Na poruchy a rekonstrukce prosklených obalových konstrukcí se zaměřila Doc. Ing. Šárka Šilarová z Katedry konstrukcí pozemních staveb Fakulty stavební ČVUT.
Architekt Ing. Roman Zahradnický (projekční inženýrská kancelář TPF s.r.o.) zúčastněným přiblížil projektování otvorových výplní a lehkých obvodových plášťů. Mezi hlavní úskalí při projektování lehkých obvodových plášťů podle Ing. Zahradnického patří: neodborné zásahy a vnášení inovací při harmonizaci evropských norem (národní přílohy), zpracovávání nových ČSN lidmi bez dostatečných znalostí a zkušeností v oboru v izolovaném prostředí bez propojení s praxí, rozpory v normách, duplikování požadavků, nepřesné formulace, chybějící specifikace, disharmonie s normami z jiných úzce souvisejících oborů. Také by se měla věnovat větší pozornost kontrole projektu a následné realizaci některými „odborníky“ s menšími zkušenostmi a znalostmi v tomto oboru, občasnému zaměření se „odborníků“ pouze na splnění požadavků jedné normy (někdy pouze jednoho požadavku). „Díky nepřesným a nejednoznačným formulacím v normách se v praxi setkáváme s různými „vykladači“ normových požadavků a definic,“ upřesnil Ing. Zahradnický.
Na konferenci byly prezentovány i zahraniční příspěvky. To, jak šetřit energií a jak ji získat – na příkladu fasádních konstrukcí Schüco E2(E-kvadrát) – se posluchači dozvěděli z úst Franka Zimmermanna z firmy Schüco International KG z Německa. Projekt Instanbul Canyon – od návrhu architekta až po jeho úspěšnou realizaci – představil Patrick Van Dame ze společnosti Reynaers Belgie.
Informačně nabitý odborný program konference s řadou praktických ukázek byl soudě dle reakcí účastníků i jejich hojného počtu pro všechny přínosem.