KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8433
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Tištěná čísla    1/2014 - leden - únor

1/2014 - leden - únor

Editorial

Na body už nečekejte…

Zcela otevřeně musím přiznat, že od 1. 1. 2014 již časopis KONSTRUKCE není na seznamu recenzovaných neimpaktovaných periodik a autoři, kteří do něj po celou dobu jeho existence přispívali, zůstanou od tohoto data za publikování materiálů u nás bez jediného bodu. Nadšeni z toho určitě nejsme a podle ohlasů, které mi skončily v redakční poště, panuje stejná nálada i v kancelářích šéfredaktorů konkurenčních periodik všech technických časopisů, které jsou na trhu. Co s tím prý hodláme dělat?

V prvé řadě je třeba nalít si čistého vína a nazvat věci pravými jmény. Binec, který dlouhodobě v Radě vlády kolem recenzovaných periodik fungoval, se kdosi rozhodl uklidit. Veřejným tajemstvím jsou likvidační lobby nesmiřitelných skupin z táborů technických a humanitních věd. Každý chce urvat ze štědrého koláče ten největší díl. Podle rozložení sil v radě náčelníků to nakonec vypadá tak, že technická periodika vlastně nikdo nečte a nepotřebuje.

KONSTRUKCE fungovaly v seznamu recenzovaných periodik několik let. Byly, jsou a budou odborně zaměřeny ať už s posvěcením Rady vlády, nebo bez něj. Fungují ale především na komerční bázi, což je, myslím, rozhodující faktor pro vydavatele. Ano, snažíme se naplňovat smysluplnou myšlenku spojení vědy a výzkumu s praxí. Zároveň je ale třeba zaplatit redaktory, grafiky, korektory, tiskaře, distributory, telefony, naftu, vybavení… Abychom splnili požadavek Rady vlády na procentuální zastoupení recenzovaných materiálů ke zbytku obsahu, musely by každé konstrukce mít přes dvě stovky stran. Obchoďák, který by dokázal toto zaplatit a ještě vydělat, si zaslouží Nobelovu cenu.

Vezmu to zkrátka. Nehodláme s tím dělat vůbec nic. Chcete body? Pište do sborníků a recenzovaných časopisů, které neopustí akademické knihovny a kanceláře profesních sdružení. Na svůj chleba si vyděláme i bez přídomku „recenzovaný“. Věřím, že všichni Ti, kteří chápou, že odborných periodik, která opravdu čtou odborníci na stavbách, v projekčních kancelářích a vývojářských centrech je na trhu několik a jsou důležitá pro aplikování výzkumu do praxe.

Za nos by se pak měli chytit především Ti, kteří si v grantových projektech s kolonkou označenou na výdajové stránce „určeno pro publikační činnost“, nevědí rady a svěřené finance úspěšně „vkládají“ do nejrůznějších kulturně-společensko-cestovatelských aktivit, které nepochybně zajistí potřebnou publicitu vypracovaným projektům. Takto vynaložené prostředky se jim přece nepochybně vrátí na honorářích za publikování. Vážení páni akademici – nevrátí…

Bc. Vítězslav Fejfar, šéfredaktor,
fejfar@konstrukce‑media.cz

Obsah

Investiční celky – Novostavba divadla v Plzni

Projektování konstrukcí

Montáž konstrukcí

Zajímavosti z oboru

Partneři

Komerční prezentace

Související obsah (tištěná média)

1/2014 - Technologické konstrukce
1/2014
Technologické konstrukce
1/2014 - Jeřáby a jeřábové dráhy
1/2014
Jeřáby a jeřábové dráhy

Předplatné

Časopis KONSTRUKCE si můžete objednat na http://predplatne.konstrukce-media.cz/, nebo kontaktujte slečnu Moniku Dvorščákovou – T +420 597 317 578, M +420 733 530 695, dvorscakova@konstrukce-media.cz.

Inzerenti

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice